Twitter Follow Box

VİETNAM

Vietnam Çay Kültürü, Vietnam, resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Ülke kuzeyde Çin, kuzeydoğuda Laos,güneybatıda Kamboçya ve doğuda Güney Çin Denizi ile çevrilidir. 1976 yılında kuzey ve güney Vietnam’ın birleşmesinden sonra ve günümüzde de başkenti Hanoi’dir. Vietnamlılar MS 938 yılında Bach Dang Nehri savaşını takiben Çin İmparatorluğundan bağımsızlıklarını aldılar. Birinci Çinhindi Savaşı sonunda 1954’te Fransızlar kovuldu ve Kuzey ve Güney Vietnam adı altında politik olarak Vietnam’da iki devlet oluştu. İki taraf arasındaki çatışma 1975 yılında ile Vietnam Savaşı sırasında ağır dış müdahale ile Kuzey Vietnam zaferi ile sona erdi.Vietnam sonra bir komünist hükümet altında birleştirilmiş, ancak politik olarak tecrit edilmiş ve fakir bir durumdaydı. 1986 yılında, hükümetin dünya ekonomisine entegrasyonu yolunda Vietnam’ın yolunu açan bir dizi ekonomik ve siyasi reformlar, çalışmalar başlatıldı.

2000 yılına gelindiğinde, ülke birçok milletle diplomatik ilişkiler kurdu. Ülkenin ekonomik büyümesi 2000 yılından bu yana dünyanın en yüksek oranlardan biri olmuştur ve Citigroup’a göre, bu yüksek büyüme devam edeceği öngürülmektedir. Vietnam 11 büyük ekonomi arasında en yüksek Küresel Büyüme Üretici İndeksine sahiptir ve başarılı ekonomik reformlar ülkenin 2007 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasını sağlamıştır. Ancak, ülke hala nispeten yüksek gelir eşitsizliği düzeyleri, sağlık sunumunda eşitsizlikler ve zayıf cinsiyet eşitliği sorunlarını yaşamaktadır.

VİETNAM ÇAY KÜLTÜRÜ

Vietnam’da çay kültürü neredeyse Vietnam kültürü kadar gerilere gider. Dünyadaki çay tarlalarının en eskilerinden bazıları da Vietnam’dadır. Vietnam’da çayın uzun bir geçmişi vardır. Binlerce yıldır Vietnam’da çay yetiştiriliyor ve içiliyor. Ancak çay endüstrisinin resmiyet kazanması 19. yy’da Fransızların bölgeye gelip mahsülü ve Hanoi’nin kuzeybatısındaki Pho Tho bölgesindeki tarlaları keşfetmesiyle oldu.

Fransızlar 1880’de 60 hektar çay arazisi ve yerel çay varyasyonlarını araştırmak için de bir araştırma kuruluşu oluşturdu. 1940’larda 6000 ton siyah çayı Avrupa’ya ve yeşil çayı da Afrika’ya ihraç ediyorlardı. 1954’ten sonra Rusya ve Çin çay yetiştiriciliği için ülkeye yardımda bulundu ve kuzeyde bir dizi çiftlik daha oluşturuldu. Bu gelişimi daha sonraki kuzeydeki, merkezdeki ve doğu kesimlerdeki ovalarda yapılan ekimler takip etti. Vietnam’da çay sektörü gelişimine devam etti, ta ki 1975’te Amerika savaşı sırasında bu gelişim bariz bir şekilde durdu. 1975’ten sonra 1990’lara kadar Vietnamın liberalleşme sürecinde sosyalizmin de etkisiyle Sovyetler Birliği Vietnam siyah çayı için önemli bir Pazar haline geldi. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla ana pazar ve çaya olan yatırım kaynakları azaldı. Ancak daha sonra birkaç yıl gecikmeli olarak da olsa dünya pazarında yerini almaya başladı ve bugün bu sektör gelişimini sürdürüyor, Vietnam bugün dünyanın beşinci büyük çay üreticisi ve altıncı büyük çay ithalatçısıdır. Vietnam’da bugün çay ekili alanlar 140.000 hektar ve yıllık üretim de yaklaşık olarak 145.000 ton civarında. Vietnam’da genel olarak çay yetiştirmede iki tip toprak vardır; kuzey bölgesi ve merkez bölge. Çay merkezi ve dağlık bölgelerde veya üç ana bölgede yetişir. 300 m altında, 300-600 m arasında ve 600-1000 m arası yaylalarda(dağlık bölgelerde) yetişenler.

-Dağlık bölgeler şu yerleri içerir; Ha Giang, Tuyen Quang, Lao Cai ve Son La. Bu bölgelerde yetişen çaya Shan (veya kar çayı) denir. Verimi ve kalitesi yüksektir. 2005’te toplam bölgesel çay alanı 90.800 ha ile ülkenin en geniş çay bölgelerine sahip (ülkedeki toplam çay alanlarının %80,7si), Thai nuyen ise 16.400 ha ile bu bölgeler arasında ilk sırada geliyor.

-Ülkenin iç kısmında Vinh Phu, Bac Ninh, Bac Giang, Ha Tay, Hao Binh, Bac Can, ve Thai Nguyen illeri bulunur. Bu iller toplam çay eldesinin %70’ini karşılayarak kuzeyin en çok çayını verirler. Burada yetişen ana çeşit Trung Du’dur(Çin’den gelen büyük yapraklı bir tür) verimi yüksek, kalitesi iyidir. Ana ürünler yurtiçi kullanım ve ihracat için olmak üzere siyah ve yeşil çaylardır.

-Alt bölge Kuzey Delta ve eski 4.bölge illerini içerir. Burada yerel halk çoğunlukla taze çay kullanır.

Güneyde çay Lam Dong ve Gia Lai – kon Tum illerinde yetişir. Bu yerler deniz seviyesinden 800-1500 m yükseklikte, tropik alanlardır ve Shan tipi çay için uygundur. Kuzey yaylaları daha alçaktır ve buralar da Atxam ve Trung Du çayları için uygundur.Vietnam kültürü çayla iç içedir ve oldukça zengindir. Çay tüketimi Vietnam kültüründe oldukça eski olduğundan her biri Vietnam’a özgü birkaç farklı formda şekillenmiştir.

“Taze çay” geleneği aynı zamanda toplum bilincini ve birileriyle halleşme işini geliştirmeye yardımcı oluyor. Bu kültürün ilk örneği geleneksel Vietnam müziğinde görülüyor, Quan Ho müziği geleneksel bir tarzdır ve bu müzikte çay tüketiminin toplumsal içeriği görülebilir. Taze çay tüketimi bugünkü Vietnam çay kültürünün de temelini oluşturmaktadır.

Lütfen Kitabımız için Tıklayınız!

 

Okunma 5668 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.