Twitter Follow Box

TİBET

Tibet Çay Kültürü, 1912 ile 1950 yılları arasında Tibet bayrağı. Bu versiyon 13. Dalay Lama tarafından 1912’de kullanılmaya başlandı. Sürgündeki Tibet Hükümeti tarafından halen kullanılan bu bayrak Çin Halk Cumhuriyeti’nde yasadışı sayılmaktadır.Tibet, Orta Asya’da Tibet halkının anavatanı olan bölge. Kuzeyinde Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Qinghai, doğusunda Sichuan, güneyinde Hindistan, Nepal ve Bhutan vardır. Tibet bir zamanlar bağımsız bir krallık olan Tibet’in özgürlüğünü destekleyenler tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu bölgeyi 1950’de tarafından işgal edildiği iddia edilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti ise bu bölgeyi ele geçirerek politik bir özerklik verdiğini belirtmekle birlikte Tibet’in yalnızca 1913-1950 yılları arasında Çin’in politik nüfuzundan çıktığını, bölgenin tarihi olarak Çin’e ait olduğunu düşünmektedir. Tibet’in kendi kültür ve zenginliklerinin “kültürel bir soykırım”a tabi tutulduğu da iddialar arasındadır. Çin hükümeti ise bu “kültürel soykırım” iddialarının gerçek dışı olduğunu savunmaktadır.1959’da Çin yönetimine karşı bir isyan başlatan Dalay Lama, başarısız olmasının ardından Hindistan’a kaçtı. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti ile sürgündeki arasında Tibet’in ne zaman Çin’in bir parçası olduğu ve Çin’in Tibet’i egemenliği altına alma geçerliliği konusunda anlaşmazlıklar bulunmaktadır. Tibet 4900 m yüksekliğiyle dünyanın en yüksek yeridir.

TİBET ÇAY KÜLTÜRÜ

Tibet’te çay birçok anlam ifade eder. Misafirperverlik sembolüdür, kutsal bir sunu ve başlı başına bir öğündür. Tibetliler arasında bir deyiş vardır; “Biz yanında çay olmadan hiçbir şey yiyemeyiz.”Dördüncü yüzyılda Tubo Krallığının askerleri Çin’deki bazı valilikleri ele geçirdiklerinde çayı da buldular. Ancak bu kurumuş yaprakları ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Zaman içinde çayı kullanmayı, demlemeyi öğrendiler ve içine tereyağı da kattılar. Tubo Krallığı Çin’de hüküm süren hanedanlıklarla çay ve ip karşılığında at ve inek ticareti yaptı. Ming hanedanlığı 14. Yüzyılın sonlarına doğru çay-ipek ticaretini daha kolay sürdürmek için bir Çay-İpek bürosu da kurdu.

Amdo bölgesindeki Tibetliler geniş yapraklı çayı severler. Aynı zamanda Yuang bölgesinden gelen çay tuğlalarını da severler. Bu çay tuğlaları dikdörtgen şekilli ve yaklaşık 2 kg ağırlığında olur ve uzun yolculuklara dayanıklıdır. Bu şekildeki çayın baş ağrısını ve soğuk algınlığını tedavi ettiğine inanılır.

Çay Tibetliler için vazgeçilmez bir içecek olsa da Tibet bölgesinde hemen hemen hiç çay ekimi yapılmamaktadır. Çayın büyük çoğunluğu Çin’in diğer bölgelerinden getirilmekte. Bu da eski zamanlar da Çin coğrafyasında Tibet atlarının çay ticaretinde kullanılmalarını açıklıyor. Yalnız 60lı yıllarda deneme ekimleri yapılmıştır ve büyük hacimlerde olmasa da Tibet’te de bugün çay ekimi vardır. Tibetliler çayı demliğin içinde soğuk suyla karıştırırlar ve kısık ateşe koyarlar. Dem kahverengi renk aldığında çay hazır demektir. İçerken Tibetlilerin büyük çoğunluğu çaylarına tuz eklemeyi severler. Bazı bölgelerde çaya zencefil, meyve, karabiber de eklenir. Çaya süt ve şeker ekleyip içenler de vardır.

Lütfen Kitabımız için Tıklayınız!

 

Okunma 4994 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.