Twitter Follow Box

TAYLAND

Tayland Çay Kültürü, Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam kısa adıyla Tayland bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Krallıkla yönetilmektedir, ana dili Taycadır, nüfusun %90 lık bölümü Budist inanışına sahiptir. Sınırları kuzeyde Burma ve Laos, doğuda Kamboçya ve Laos, güneyde Malezya ve Tayland Körfezi ve güney uçta da yine Burma iledir. Kutsal tapınaklarda beslenilen siyam kedisi tüm dünyada ünlüdür. Thai dilinde melekler şehri anlamını taşıyan Bangkok ise başkentidir. Turizme önem verilir, turistler saygıyla ve çiçeklerle karşılanır. Budist geleneği gereği ülkede Budizm için büyük paralar harcanır ve tapınaklar kurulur ve yaşatılır. Suya dayanıklı bir ağaç olan, yatçılık, mobilya ve havuz sektörünün vazgeçilmez malzemesi Tik ağacından çok güzel oymalar, eserler görmek ve/veya satın almak mümkündür.Ülkeyi gezecek yabancıların dikkat etmesi gereken davranış şekilleri vardır. Bir Taylandlı yanında başkasının başını, saçlarını okşamak; ayakla bir şeyi işaret etmek ve Thai şekli selamlaşmayı yapmamak ve bir ikramı kabul etmemek hoş karşılanmaz. Ülke kara incinin vatanıdır.

TAYLAND ÇAY KÜLTÜRÜ

Dünyanın çay haritası çıkarıldığında yeni bir çay bölgesi olan Kuzey Tayland çaylarını eklemelidir. Yirmi yıl kadar önce afyon tarlalarının hakim olduğu 100m altı yükseklikteki “Golden Triangle (Altın Üçgen)” adıyla kötü bir şöhrete sahip bölgenin bir parçası olan bu dağlık araziyi bugün çayın yanı sıra kahve, sebzeler, meyveler, fındık vb birçok bitki kaplıyor. Çin, Tayvan, Sri Lanka gibi ülkelerin aksine Tayland’ın kendine has bir çay kültürü yoktur. Sadece 200 yıl önce Çin’den göç eden ve Kuzey Tayland ve Burma arasındaki bölgeye yerleşen tepelerde yaşayan kabileler yerli, geniş yapraklı, o bölgede yabani olarak yetişen Camellia alt türlerinden yapraklar toplayıp kendi tüketimleri için kullanmışlardır.

Bunun dışında çay kültürü sadece küçük bir kesim Tayland Çinlisi arasında kök salmıştır, özellikle küçük bir azınlığı temsil eden işadamları arasında. Günümüze kadar çayı Tayland’da bulmak zor sayılırdı. 1980lerin sonunda ve 1990ların başında afyon ekimine ve ticaretine karşı Tay hükümeti, polis, asker ve özellikle de kraliyet ailesinin kampanyaları ve kamuoyu oluşturma çalışmalarıyla gittikçe yükselen itiraz sesleri bu ürüne bir alternatif bulmayı zorunlu hale getirdi. Tayland’da çay ekimini iki ana faktör etkin kıldı denebilir:Kraliyet ailesi bu ürünün ekimini durdurmak için halkın gelirini karşılayabileceği iyi bir alternatif bulma zorunluluğunun farkındaydı, denenen bir çok ürün arasında çay da vardı ve iklime uygun bir ürün de olduğundan başarı sağlandı. Çay yetiştiriciliğindeki bir diğer etken de 1950’lerde Çin’deki devrim sırasında yeni yurt arayışıyla Doi Mae Salong ve Doi Wawee bölgelerine gelen Çinli yerleşimcilerdir. 1994’te bu yerleşimciler Tayvan’ın Alishan bölgesinden Formosa oolong türlerini getirip burada ekimini yaptılar. Büyük hacimlerde ilk üretimlerini milenyumda yapan bölgeler daha yolun başında sayılsalar da çok kaliteli çaylar veriyor. “Tay Oolong” adıyla bu bölgeden çıkan ve kendi karakteristiği olan oolong çayıyla çay pazarında daha çok boy gösteriyor.

Doi Mae Salong

Bölgede aynı zamanda yasemin aromalı çay, Çin’in “ölümsüzlük bitkisi” olan Jiogulan, ginseng çayı, osmanthus yeşil çayı, çeltik çayı da yetiştirilmektedir. Doi Mae Salong çay yetiştirmek için mükemmel imkanlar sağlamaktadır. Yüksekliği, iklimi, koşulları yeşil çay ve oolong çayı üretimi için en uygun özelliklere sahip Tayvan çay arazilerine benzemektedir.Bugün Doi Mae Salong ve Doi Wawee tepelerinin yamaçları çay bahçeleriyle kaplı. Alan sınırlı olsa da bu durum Kuzey Tayland çayının kalitesine katkı sağlıyor. Bunun yanında bu çay bahçeleri turistlerin ziyaretine de açık.

Lütfen Kitabımız için Tıklayınız!

 

Okunma 6325 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.