Twitter Follow Box

SRİ LANKA

Sri Lanka Çay Kültürü, Sri Lanka, resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Asya’da, Hindistan’ın güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu’nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır. Hükümet güçleri ve Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları (diğer adıyla Tamil Kaplanları) arasında gerçekleşen iç savaş 1983 yılından beri sürmektedir. Tamil Kaplanları, adanın kuzeyinde ve doğusunda Tamil Eelam adında bağımsız bir devlet kurmak için mücadele etmektedir.

SRİ LANKA ÇAY TARİHÇESİ

Sri Lanka çayla ilgili olarak anılacağında daha çok Seylan diye adlandırılır ve Seylan’a tarihte “çayın adası” denilmektedir. İlk çay tohumları ve fidanları Seylan’a 1839’da Kolkota-Hindistan’daki botanik bahçelerinden getirildi. 1860’a kadar Sri Lanka’da yetiştirilen ana ürün kahveydi. Ancak 1869’da bir hastalık adadaki kahve bitkisinin çoğunu yok etti ve arazi sahipleri de başka ürünlere yönelmek zorunda kaldı. Loolecondera arazisinin sahipleri 1850’lerin sonuna doğru çay bitkisiyle ilgilenmeye başladı. Adaya henüz gelmiş bir İskoç olan James Taylor 19 dönümlük bir araziye çay ekimi yapmakla görevlendirildi. James Taylor Seylan’daki çay endüstrisinin babasıdır denilebilir. 1867’de çayın ticari olarak ekimini ilk O yapmıştır.

Seylan’da 1872’de ilk çay sevkiyatı yaklaşık 10,5 kg iken bugün 300 milyon kg çay dünyanın her köşesine ihraç ediliyor ve 1883’ten beri dünyadaki en büyük çay ihalelerinin yapıldığı yer olma ünvanını taşıyor. 1870’e kadar adadaki çay tarlalarının %80’i İngiliz şirketlere aitti. Bu yılda Sri Lanka hükümeti Toprak Reformu Yasası çıkardı ve bu yasayla birlikte tarlaların idaresinin büyük çoğunluğu devletin eline geçti.Sri Lanka’da çay sektörü ekonominin hayati önem taşıyan bir parçası olmuştur. Çay sektörü aynı zamanda doğrudan veya dolaylı olarak bir milyondan fazla insan çalıştırması sebebiyle ülkenin en büyük istihdam sağlayan alanıdır. Sektör ayrıca devlete ve gayri safi yurt içi hasılaya önemli bir miktarda katkıda bulunur.

Dünyanın en iyi çayı olarak anılan Sri Lanka Seylan çayının kendine özgü benzersiz özellikleri ve ünü yüzyıldan fazladır süregeliyor. Yetiştirilmesi ve iklim koşullarının etkisiyle Seylan çayı kaliteyle eşdeğer bir tat ve aroma kazanır.

Dünyanın üçüncü büyük çay üreticisi olarak Sri Lanka’nın küresel alanda %9 luk bir üretim payı vardır, küresel talebin %19’unu karşılamasıyla lider ihracatçı ülkelerdendir. Önceleri en büyük alıcısı İngiltere’yken bugün ürünlerin %70’i Rusya’ya, Orta doğu’ya ve Kuzey Amerika’ya gider. Arap pazarında ilgi daha çok ortadoks çay denilen yaprakların şeklinin korunduğu el yapımı çaylara yöneliktir. Ancak artık daha çok Avrupa tarzına yani poşet çaylara eğilim var. Sri Lanka’nın hassas Ortadoks çayları dünyanın en iyi çayı olarak adlandırılmasına karşın poşet çay üretimi için uygun değildir. Bu yüzden üreticiler artık daha çok CTC tipi yani yaprakların kırılıp endüstriyel üretimle elde edilen çaya yöneliyor. Ortadoks ürünlerin alıcısı her zaman mevcutken artık CTC çay çok daha yaygın.

Sri Lanka hükümetinin aldığı kararla % 100 Seylan çayı içeren ürünlerin ambalajında aslan logosu bulunuyor. Böylece menşe ülkenin ve Sri Lanka’nın kaliteli çaylarının imajı garanti altına alınıyor.

Sri Lanka’nın en güzel çayları 1200m’nin üzerindeki çay çalılıklarından elde edilir. Bu yükseklikte çalılıklar daha soğuk, daha sisli ortamda daha yavaş büyürler ve yamaçlardan ve eğimden dolayı hasatı da daha zordur.Altı ana üretim bölgesi vardır; adanın güneyindeki Galle, Ratnapura, Kandy, Nuwara Eliya, Uva, Dimbula. Her bir bölgede yetişen çayın kendine özgü aroması, tadı ve rengi var.

Alçak kesimde yetişen sınıfı:

450-550 m yükseklikte yetişen alçak kesim çayları, kalitelidir ve iyi renk verir ancak farklı tat verme ve tazelik verme açısından zayıftır bu yüzden daha çok yüksek kesim çaylarıyla karışımı yapılır. Bu bölgedeki çaylar uzun süre güneş ışığında daha kuru ortamda kalır, çayları bordo-kahverengi bir renk verir.

Orta kesimde yetişen sınıfı:

550-1000m arasında yetişen orta keşim çayları tat açısından zengindir ve iyi renk verir.

Yüksek kesimde yetişen sınıfı:

1000-2200m arasında yetişen yüksek kesim çayları Sri Lanka’da yetişen en iyi çaylardır, yoğun ve güçlü bir tada sahip altın sıvı. Müthiş siyah çayın yanında yüksek kesimin bazı yerlerinde de gümüş iğne beyaz çay da yetişir. Bu bölgelerdeki çay soğuk rüzgarlar, kuru ve soğuk ortamın etkisinde kalır. Çok açık saman rengi verir. Sri Lanka’nın bütün siyah çayları sütle lezzetli olur.

Lütfen Kitabımız içi Tıklayınız!

 

Okunma 33113 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.