Twitter Follow Box

DÜNYA’DA ÇAY

Dünya genelinde tüm halkların kültüründe ve etnografyasında çay önemli bir yer tutmaktadır. Çay artık bir kültür halini almış ve dünyada kendine öyle bir yer edinmiştir ki git gide büyümektedir. Sabahın aydınlığından gecenin karanlığına kadar her yerde her durumda çay içmek farklı bir kültür olmuştur. Çay kültürü sosyal hayatımızın içine tamamen girmiş olup diğer kültürlerle yarışmaktadır.Çay artık misafir geldiğinde, sohbette, toplantılarda, yemeklerden sonra, kahvehanelerde, kahvaltılarda, düğünlerde kısacası hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur, çay.Geçmişe baktığımızda ta bu güne kadar çay hakkında, tekerlemeler, bilmeceler, efsaneler, maniler, türküler, fıkralar, ilahiler, şarkılar, gelenek ve görenekler başlı başına kültürel değerlerdir.
Biliyor muydunuz? Çay kelimesi Çin’ce olduğu halde, sözlüklerde ve deyimlerde yerini bulmuş geniş bir kelime ve deyimlerle zenginleştirilmiştir. Hatta kitabımızın içinde dünyanın diğer dillerinde çaya ne deniyor onlara da yer verdik. Çay, çay bahçesi, çay bardağı, çay fincanı, çay demlemek, çay fidesi, çay almak, çay vermek, çaycılık, çaydanlık, semaver, tavşankanı, kıtlama çay, çay ikramı, paşa çayı, çay parası, çaygiller, çayhane, çay kaşığı, çayevi, çay kazanı, çayı höpürdetmek, çay molası vs böylece gider hatta şimdi elinizdeki kitabı da düşündüğümüzde yeni literatüre girecek olan “ Dünya Çay Evi “ deyimleriyle her gün daha da zenginleşecektir.
Kısacası çay üretiminden tüketimine kadar her aşaması ayrı bir kültür oluşturmuştur. Ayrıca çayın kesilmesinde toplanmasında önümüze konana kadar hazırlanışında ve içimimize kadar kullanılan malzemelerde ayrı bir etnografik maddelerdir. Çay kesilmesine yarayan makaslar, sepetler, kutular, demlikler, semaverler, çay kazanları, bardaklar, fincanlar, kaşıklar, tepsiler vb.
Bizde bu eseri size hazırlarken dünyanın tüm çay kültürlerini araştırarak ve yardım alarak size dünyada bir olacak olan bu eseri sunmanın memnuniyetini taşıyoruz. Dünyanın birçok yerinde satılan bu eserimizi elinizde bulundurmanın da keyfini bize yaşattığınız içinde ayrıca müteşekkiriz. Evet çay dünya genelinde böyledir. Çay öyle bir ekonomik boyutta kazandırmıştır ki bu saydığımız tüm ürünlerin yüzlerce çeşidi ile tüm dünya halkının hizmetindedir. Kitabımız İçin Lütfen Tıklayınız

Okunma 8050 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.