Twitter Follow Box

DOĞRULAR & YANLIŞLAR

Dünya Çay Evi, olarak size çay dünyasındaki doğruları ve yanlışları anlatmaya çalışcağız gerçekten bunlara çok dikkat etmeliyiz.

 

UZMANLAR ÇAY TİRYAKİLERİNİ UYARIYOR

Çayı yemekten bir saat sonra için çünkü yemekle birlikte içilen çay, kan yapıcı demirin biyo yararlılığını azaltıyor. Diyetleri bitkisel besinlere bağımlı kişilerde “Demir Yetersizliği Anemisi” oluşmasında da önemli rol oynuyor. Gastrit ve ülsere meyilli kişilerin, çayı ancak çok açık şekilde içmeleri öneriliyor. Yaşlı kişilerin fazla çay içmeleri kemik sağlıkları için sakıncalı olduğunu belirten uzmanlar; kansızlığa eğilimli, genç yaştaki hanımların ve çocukların yemekle birlikte çay içmemeleri, çok arzu edilirse açık ve limonla birlikte içmeleri gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar ayrıca çayın kafein içerdiğini belirterek, çayla alınan kafein miktarını azaltmak için çayın demlendikten sonra çok fazla bekletilmeden tüketilmesi gerektiğini tavsiye ediyorlar. Çünkü iki-üç dakika 180 ml kaynar suyla demlenmiş çayda 25-30 mg civarında kafein bulunurken, demlenme süresi uzadıkça, bu miktar yaklaşık iki katına çıkabilmektedir.

 

ÇAYI KAYNAR İÇMEYİNİZ !..

Çayınızı dumanı tüterken mi içmeyi seviyorsunuz? Maalesef size kötü bir haberimiz var. içmeden önce onu bir parça soğutmanız gerekecek.

İran’da yapılan ve Amerika’da da kabul görüp yayınlanan bir araştırmaya göre dumanı halen tüten, sıcak içeceği 2 dakika içinde tüketenlerin diğer kişilere göre gırtlak kanserine yakalanma riski 5 kat daha fazla.

 

4 DAKİKA BEKLEMENİZ GEREKİYOR

Uzmanlar kanser riskini kendinizden uzak tutmak için 4 dakika kadar içeceğinizin ılık hale gelmesini beklemenizi tavsiye ediyor.

Sıcak çayı sağlıklı hale getirmenin bir diğer yolu da bazılarımızın zaten tercih ettiği, limon sıkmak.

 

LİMON KOYMAK DOĞRU, SÜT YANLIŞ

Bir parça limon suyu ihtiyacımız olan günlük C vitamini takviyesine katkıda bulunur ve çayın içindeki antioksidanların alımını arttırır.

 

Sanıldığının aksine İngilizlerin tercih ettiği çayın içine süt koyma yöntemi ise çayın kalbe yönelik olan tüm faydalarını yok eder.

 

Bedenin su gereksinmesinin karşılanmasında içecekler önemli yer tutar. İçecekleri, besin değeri olanlar (süt, ayran, meyve suları), çay, kahve ve kakao, kolalı ve kolasız gazozlar, toz içecekler, alkollü içkiler ve bazı bitki çiçek, yaprak ve tohumlarından sağlanan, adaçayı, ıhlamur, nane, kuşburnu gibi içecek maddeleri şeklinde gruplandırabiliriz. Bunların içerisinde tüketimi en fazla olanlar sırasıyla, çay, kola ve ayrandır. Bizde size çayın tüm etkilerinden bahsedeceğiz.

 

Çay yapraklarından genel fabrikalarda siyah çay ve yeşil de iki tip çay elde edilmektedir. En çok tüketilen tip siyah çaydır. Siyah çay polifenollerin enzimatik oksidasyonu ile elde edilir. Yeşil çay eldesin de, çaydaki enzimler etkisizleştirilerek polifenollerin oksidasyonu önlenir. Dünyada tüketilen çayın % 75i siyah çaydır. Çay üretimi açısından ülkemiz, Hindistan, Sri Lanka, Kenya, Çin ve Endonezya’dan sonra gelir.Oksidasyon sırasında birçok aroma arttırıcı öğeler oluşur. Bazıları çok az miktarlarda olsa da, 300den fazla aroma öğesi belirlenmiştir.

 

Çaya özellik kazandıran öğelerin başında metilksantinler gelir. Metilksantinlerin çoğunluğunu kafein oluşturur.Teobromin ve teofilin az miktarlarda bulunur. Azotlu gübre kullanımı Fayın kafein içeriğini %40 civarında arttırır. Kafein içeriğine etki eden diğer faktörler mevsim farklılığı, yaprağın toplanma zamanı ve biçimidir.Çay yaprağının önemli bir bölümünü polifenoller oluşturur. Bunların başında katesin, flanols, gallik asit ve depsides gelir. Çayın rengini veren pigmentler, klorofil ve karotenoidlerdir. Çaydaki minerallerin yaklaşık yarısı potasyumdur.

 

Okunma 9257 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.