Twitter Follow Box

AMERİKA

Amerika Çay Kültürü, Amerika Birleşik Devletleri (kısaca ABD) (İngilizce: United States of America (USA), ayrıca Birleşik Devletler olarak da bilinir), elli tane eyalet ve bir tane federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu (48 tane eyaleti olan Kıta ABD’si ve ülkenin federal bölgesi olan Washington, DC), Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır. Bu ülkenin vatandaşlarına Amerikalı veya Amerikan denir.Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika ile sınırı bulunur. Alaska eyaleti, kıtanın kuzeybatısında bulunarak doğusunda Kanada ve batısında Bering Boğazı’nın öbür tarafında bulunan Rusya’nın arasında bulunmaktadır. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir takımadadır. Ayrıca Karayipler ve Büyük Okyanus’ta bulunan birçok denizaşırı toprağı vardır. Resmî kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776’dır.

Doğuda Atlas Okyanusu’ndan, batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğindedir. Alaska ve Hawaii’yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri’nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Hawaii ise, Büyük Okyanus’ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri’nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas bu bakımdan ikinci sırada gelmektedir.

AMERİKA ÇAY KÜLTÜRÜ

Amerika’da çay kültürü deyince bu diğer bir ülkedeki çay kültüründen farklı olacaktır, Amerika’da tam bir çay kültüründen bahsedilemez aslında, buzlu çay dışında. Çünkü Amerika kahve kültürüyle bilinir ve kahve en popüler içecektir. Bunun yanında bir içecek bir ülkede bulunuyorsa kültürde bazı izler bırakması da olasıdır. Amerika’da bir öğün olarak öğleden sonra çayına özel davetler, üst düzey toplantılar vb dışında sık rastlanmaz. Güneyde çay tüm yemeklerin yanında diğer içeceklere alternatif olarak servis edilebilir.

Amerika’da çayın %85’i buzlu/soğuk çay olarak tüketilir. Buzlu çay sıcak havalarda ve düşük enlemli bölgelerde tüketilirken, sıcak çay soğuk havalarda tercih edilir.Amerika’da çay üretimi çok sınırlıdır. Sadece Güney Carolina’da ticari bir bahçe ve Hawaii’de de birkaç yetiştirici bulunur. Dolayısıyla Amerika’da çayın tamamı ithal ediliyor diyebiliriz tabi ki kültürüyle de birlikte. Tayvan, Çin, Japonya, vb ülkelerin çaylarını kültürünün de parçalarıyla Amerika’da rastlamak gayet olası bir durum. Lütfen Kitabımız İçin Tıklayın

Okunma 6004 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.