Twitter Follow Box

SAHEL

Sahel Çay Kültürü, Sahel şeridi boyunca çay aynı şekilde içilir. Çay birçok yerde olduğu gibi Sahel bölgesinde de bir içecek olmaktan öte kültürün bir parçasıdır. Çin kökenli olmasına rağmen bölge insanlarına göre çay Afrika’nın içeceğidir. İnsanlar demlik etrafında toplanıp sohbet ederler. Bu bölgede kullanılan çay “gren gunpowder tea-yeşil barut çayı”dır.

Yapılışı şu şekildedir:

Demlik, tepsi ve bardaklar iyice yıkanır. Çoğunlukla emaye demlik kullanılır. Tüm bir paket yeşil barut çayı demliğe konulur, üzerine de üç ölçü su eklenir ve kömürün üzerine oturtulur. Su kaynadığında üzerine bir ölçü şeker eklenir. Demlik 5-10 dakika kadar daha kaynamaya bırakılır. Çayın paketinden bir parçası demliğin emziğini tıkamak için kullanılır, kalanı da sap olarak kullanılır. Yaklaşık 50-60cm yükseklikten bardağa köpürtülerek dökülür. Çay bardaktan demliğe, demlikten bardağa böyle ileri geri 15-20 kez geri dökülür. Daha sonra demlik kömürün üzerinde bir süre daha bekletilir ve bardak tekrar doldurulur tabi yine yüksekten dökecek şekilde. Bu kez sadece iki bardak arasında ileri geri doldurup boşaltma yapılır, yükseklik her zaman korunarak dökülür. Yine yirminin üzerinde bir sayıda bu iş tekrarlanır.

Demlik tekrar bir kere daha ısıtılır ve konuklara sunulmadan önce tadı ve sıcaklığı test edildikten sonra bardaklara çay konulup servis edilir, önce misafirden veya en kıdemli kişiden başlanır. Oluşan çay koyu yeşil renkte ve köpüklüdür. Demlik tükeninceye kadar içmeye devam edilir. Eğer çay yetersiz gelmişse herkes bir yudum alır ve elden ele diğerine verir.

Çay bittiğinde aynı yapraklarla tekrar demlenir ve aynı işlemler yapılır. Daha sonra üçüncü demleme yapılır ve bu sonuncudur. Her demleyişte farklı bir tat ve dem oluşur. Çay demleme ve servis işi üç saate yakın sürebilir. Çay servisi bittiğinde çayı hazırlayanın bardakları ve tepsiyi temizlemesini beklemek ondan sonra ayrılmak bir nezakettir. Çay ritüeli bu bölgede çoğunlukla erkeklere hitap eden ve onların rol aldıkları bir kültürdür. En küçük erkek çocuklar bile çayın hazırlanışındaki tüm adımları bilirler.

Sahel halkına göre

İlk bardağın tadı kuvvetlidir ve acılığı, burukluğu fazladır ve bu ölümü temsil eder.

İkinci bardağın tadı hala kuvvetlidir ama çay daha tatlıdır, bu yaşamı temsil eder.

Üçüncü ve son bardak çok tatlıdır ve bu aşkı temsil eder.

 

Okunma 2740 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.