Twitter Follow Box

PORTEKİZ

Portekiz Çay Kültürü, Portekiz, ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti (Portekizce: República Portuguesa) Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası’nın en batıdaki ülkesidir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in bir parçasıdır. Ülke adını ikinci büyük şehri olan Porto’dan alır, Latince Portus Cale’dir.Portekiz toprakları, ülkenin kültürünü, tarihini, dilini ve etnik yapısını etkileyen ve içlerinde Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Cermenler, ve Endülüs Emevileri’nin de bulunduğu çeşitli medeniyetlerin geçişine tanık olmuştur. 15. ve 16. yüzyıllarda Brezilya’dan Filipinlere uzanan Portekiz İmparatorluğu dünyanın önde gelen ekonomik, politik ve kültürel güçlerinden biriydi. 20. yüzyılda imparatorluğun sona ermesiyle birlikte Portekiz Avrupa’ya dönmüştür ve günümüzde dengeli demokratik yapısıyla Avrupa Birliği’nin bir parçasını oluşturmaktadır.

PORTEKİZ ÇAY KÜLTÜRÜ

Birçok insan Avrupa’yla çay yetiştiriciliğini bağdaştıramaz. Halbuki Avrupa’da çay üretiminin yüzyıllar öncesine dayanan önemli bir tarihi vardır. 1560 yılında çay hakkında bir şeyler yazan ilk Avrupalı, Portekizli bir Cizvit olan Jasper de Cruz’dur. Portekiz Avrupa’da da çayla tanışan, ithal eden ve ticari üretimine giren ilk ülkedir. Bu bağlamda Portekiz Avrupa’da çayın öncü ülkesidir. Portekiz çayı Hollanda’ya tanıtır. Hollandalılar da Fransa’ya, Baltık ülkelerine. 1662 yılında İngiliz kralıyla İkinci Charles’le evlenen Catherine Braganza çayı İngiliz kraliyet soyun arasında tanıtır. O zamanlar çayı Avrupa’da sadece zenginler içebiliyordu ki yarım kilosu 100$ civarındaydı.

Portekiz’de çay yetiştiriciliği, Portekiz anakarasının 1500 km açığında yer alan Azor isimli adalar grubundadır. Atlantik Okyanusunda bir grup volkanik adadan oluşan Azor adası Portekiz Prensi Henry adına Goncalo Velho Cabral tarafından 1431 yılında resmen keşfedildi. Zümrüt yeşili dağları, mineral bakımından zengin sıcak su kaynakları, ortanca kaplı tepeleri bulunan ada iklim olarak çay yetiştiriciliğine oldukça uygun.

İlk denemeler Sao Miguel adasında 1750’de çok küçük miktarlarda yapıldı. (10 kg siyah çay, 8 kg yeşil çay) 1801 de Azorların General Valisi çayı anakara Portekiz’e gönderdi ve bu bitkinin adalarda bolluk içinde yetişebildiğini ancak ticari ekim uygulamalarının halen zor olduğunu da not düştü. Portekiz kralı 1808’de Brezilya’dayken Çin İmparatoru krala çay bitkisi hediye gönderir. O dönemde bu bitki Brezilya botanik bahçelerinde de yetişmektedir. 1820’de Portekiz doğumlu Jacinto Leite Brezilya’dan Azorlar’a dönerken yanında ticari ekimde kullanma amaçlı çay tohumları getirdi. Devamında Makao’dan iki çay uzmanı getirildi ve 1883’te bir aile firmasının adı altında ilk çay üretimi ve satışı gerçekleşti.

1883’den beri bir ailenin sahip olduğu ve işlettiği Azor adası çayları 1930 yılındaki üretimi 70 tonun üzerine çıkarak zirve yaptı. Bugün adada iki çay firması vardır. Ancak adanın arazi, işçilik ve elektrik maliyetlerinin yüksek olması buradaki çalışmanın karlı kalmasını zora sokuyor. Yaklaşık 250 yıldır çay üreten bu fabrikaların iyileştirilmesi için adım atılması gerekiyor.Azor adasının siyah ve yeşil çayı Nisan-Eylül ayları arasında çayın en iyi kalitede ve en taze olduğu dönemde hasat ediliyor. Azor çayları endüstriyel kirlilikten millerce ötede, üretim sürecinde hiçbir pestisit veya herbisit kullanılmadan üretiliyor ve çayın tarımı da yaklaşık 250 yıldır aynı şekilde sürdürülüyor. Bu özelliği itibariyle Azor çayları organik bir çay.

Azor Çay Bahçeleri

Portekizlilerin “lanche” dedikleri öğleden sonra 4 civarı bir öğünleri vardır. İngiliz 5 çayı kültürüyle benzerlik gösterir. Günümüz çalışma saatleri bu adetin sürdürülmesine olanak vermese de geçmişte Portekiz’de bu bir ritüeldi. Bunun yanında lanche esnasında kullanılan pamuktan dokuma ve üzeri renkli resimli bezler kullanılırdı ve bunların adı da “çay havlusu”. Bu havluları özellikle kendi işlediği bir taneyi hediye etmek geleneksel hale gelmiştir.Portekiz’de çayın yıllık kişi başı tüketimi 100gr kadardır çay tüketiminde sonlardadır diyebiliriz. Bunun yanında kökeni Güney Amerika ülkeleri olan yerba mate çayı (Portekiz’de erva mate) da ülkede sevilmektedir.

Lütfen Kitabımız için Tıklayınız!

 

Okunma 4424 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.