Twitter Follow Box

PAKİSTAN

Pakistan veya resmî adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya’da ülke. Umman Denizi’ne 1.046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6.’dır.1947’de İngiliz sömürgesindeki Hindistan’dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947’de kurulmuştur. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp, batısı bugünkü Pakistan doğusu da Bangladeş olmuştur. Pakistan’da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır. Federal başkent İslamabad’dır.

PAKİSTAN ÇAY KÜLTÜRÜ

Çay Pakistan’da ülke çapında sevilir ve yerel kültürün de ayrılmaz bir parçasıdır. Pakistan mutfağında en çok tüketilen içeceklerden biridir. Ülkede çayın adı Urduca’dan “chai/çayi” dir. Ülkede çay üretimi olmamasına rağmen tüm dünyada en çok çay tüketen ülkeler arasındadır ve çay ihraç eden ülkeler listesinde de başlarda bulunur. 2003 yılında ülkede 109000 ton çay tüketildi ve bu yıl Pakistan en çok çay tüketen ülkeler arasında 7. sıradaydı.

Gelişimi

Yeşil çay ülkede eski bir gelenek olsa da İngiliz sömürgesi döneminde siyah çayın Orta Asya’da yayılmasıyla Pakistan halkı da bu türü tanımış ve çok sevmiştir. Lahor gibi şehirlerde oldukça hareketli bir çay kültürü vardır. Çay ülke kültürüne o kadar yerleşmiştir ki Pakistan devlet ambleminde bile çay bulunur. Çay genellikle kahvaltılarda, öğle molalarında iş sahalarında ve akşamları evde içilir. Akşam çayı genellikle bisküvi, kek, pasta gibi atıştırmalıklarla tüketilir, hangisi olduğu kişinin ne kadar zamanı olduğuna bağlıdır. Konuklara çay mı meşrubat mı içecekleri sorulur. Ev sahiplerinin evlerinde çalışmaya gelenlere kuvvet olması için çay molaları vermeleri bir gelenek haline gelmiştir. Bu ikram edilen çay enerji vermesi amacıyla daha şekerlidir. Öğün olarak çay genellikle otel ve restoranlarda hafif atıştırmalıklarla birlikte sunulur. “Lahor’daki Pak Tea House – Pak Çay Evi” de Pakistan’da, ünlü bir yerdir ve geçmişte akademik entelektüellerin, edebiyatla ilgili kişilerin uğrak yeri olmasıyla bilinir.

Çay yapım teknikleri evden eve kişiden kişiye değişir ama genellikle yaprak çay kullanılır ve demleme süresi de birkaç dakikadır. Eğer zaman varsa demlik ve demlik kılıfı kullanılır, yoksa çay direk ısıtıcının içine demlenir, demlendikten sonra bir süzgeçten geçirilerek bardaklara dökülür. Çayı koymadan önce veya sonra süt konulur ama şeker genellikle ayrıca sunulur, böylece herkes kendi isteğine göre ekleyebilir. Sallama çaylar genellikle yaprak çay için zaman olmadığında tercih edilir. Süt eklenmiş tipik siyah çay yaygındır ancak yeşil çay kullanımı da yükselen bir grafik çizmekte. Siyah çay nadiren sütsüz içilirken, yeşil çaya süt konulmaz.Pakistan’ın çayının büyük çoğunluğu Kenya’dan ithal ediliyor. 1995 yılından sonra Pakistan hükümeti çay ekim projeleri hayata geçirdi. Çoğunlukla yeşil çayın elde edildiği bu arazilerde iyi bir performans sağlandı.

Lütfen Kitabımız için Tıklayınız!

 

Okunma 5616 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.