Twitter Follow Box

MISIR

Mısır Çay Kültürü, Mısır veya resmi adıyla Mısır Arap Cumhuriyeti, Kuzey Afrika’nın Nijerya’dan sonra 2. kalabalık ülkesi. Nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiştir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Mısır’ın, batısında Libya, güneyinde ise Sudan yer almaktadır. Mısır, Asya kıtasında yer alan kısmı Sina Yarımadası üzerinden Filistin ve İsrail ile komşudur. Mısır’dan geçen Nil Nehri, sularını Akdeniz’e boşaltmaktadır. Medeniyetin beşiği olan Ortadoğu’da bulunan bir ülkedir.

MISIR ÇAY KÜLTÜRÜ

Çayın Pakistan, Arap Yarımadası ve Türkiye’yi geçerek Mısır’a gelmesi 16. yüzyıla rastlar. Mısır’a gelişinden sonra da Mısır kültürünün bir parçası haline gelmiştir, hatta çay Mısır’ın ulusal içeceği olarak adlandırılır. Mısır’da çaya “shai-şayi” denir ve çay, kahvenin asla rekabet edemeyeceği bir yere sahiptir. Çay günlük hayatın önemli bir parçasıdır ve çoğu insan çay içmeden güne başlayamaz. Çay Mısır’da her ekonomik ve sosyal çevre insanı için “ana gıda ürünleri”nden biridir ve sudan sonra en ucuz ikinci içecektir. Kırsal alanlarda çay meyvenin yerine de tüketilir. Çoğunlukla çay içilen kahvehaneler ülkenin neredeyse her köşe başında mevcuttur. günde en az beş kere çay içilir.

Çayın Mısır’daki takma adı “görev-vazife”dir. Çünkü bir misafir geldiğinde çay servisi bir görev gözüyle bakılır. Mısır’da tüketilen çay iki çeşittir; Koshary ve Saiidi.

Lütfen Kitabımız için Tıklayınız!

 

Okunma 4126 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.