Twitter Follow Box

ÇAYIN KALORİSİ

Çayın Besİn Değerİ

Çayın Kalorisi, Çayın demlenme sırasında suya geçebilen öğelerinden yararlanılır. Bunun başındakafein gelir. İki-üç dakika 180 ml kaynar suyla demlenmiş çayda 30 mg civarında kafein bulunur. Demlenme süresi uzadıkça bu miktar yaklaşık 60 mg’a çıkabilir. İçilen sade çayda protein, yağ ve karbonhidrat gibi makro besin öğeleri hemen hemen yoktur.

 

Çay ve Kalori

Biz Türkler istediğimiz an çayımızı koyuyor ve içiyoruz Bu genellikle siyah çay oluyor. Günün her anında sabah, öğlen, akşam, gece, misafirlikte, iş toplantılarında vs...

Peki çay kaç kaloridir?

Bunun hiç hesabını yaptınız mı? Çayı şekersiz içenler bu konuda şanslı çünkü çayda kalori yok. Yalnız çayı şekerli içenler 1 küp şekeri yaklaşık 20 kaloriden hesaplayabilirler. Kilo almak istemeyenler çay içerken yanında yenilen şeylere de dikkat etmelidirler.

Çayın yanında yenilen bir simit yaklaşık 260 kaloridir ve 260 kaloriyi yakmak için yaklaşık 1 saat boyunca yüksek tempoda yürümek gerekir. Gerisini siz hesaplayınız...

Örnek vermek gerekirse; günde iki şekerli 6-7 bardak çay içiyorsanız.14 küp şeker tüketiyorsunuz. 14×20 kalori eşittir 280 kalori. Günde 280 kalorinin ayda 8400 kalori yapar. Bu da hiç te azımsanmayacak bir kalori miktarıdır. Dikkat etmek gerekir.
Su içsem yarar, demeyin çünkü suyun kalorisi yok.
Su içsem yarıyor düşüncesi doğru değildir çünkü suyun kalorisi yoktur. Çay ve kahvenin kalorisi yok denecek kadar azdır. Ancak içine atılan süt, şeker, şurup ve krema gibi ekler kalori değerini arttırır. Günde 10 bardak 2 şekerli çay içen bir birey günde 400 kaloriyi sadece içtiği çaydan alır.

Esmer şeker, beyaz kristal şeker ile ön işlemlerden geçirilmiş ve gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar şekerkamışı melasının karıştırılmasından elde edilir. Kalori bakımından esmer şeker ve beyaz şeker arasında çok az fark vardır.
Yeterli ve dengeli beslenme düzeni içinde uygun miktarlarda tüketilen ekmek şişmanlatmaz.

Okunma 24796 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.