Twitter Follow Box

JAPONYA

Japonya Çay Kültürü, Japon kültüründeki çaya ait ilk belgeler 9.yy’ a rastlıyor. Budist keşiş Eichu Çin ziyaretinden dönerken orada tanıdığı bu içeceği ülkesine getiriyor. Kaynaklar bu keşişin 815 yılında şahsen hazırladığı sencha adlı yeşil çayı imparatora sunduğunu yazar. Bunu takiben Japonya’da çaya olan ilgi de başladı. Çin’li yazar Lu Yu’nun Çay Klasiği adlı kitabı ve Budist inancı Japon çay seramonisinin gelişmesinde önemli bir yer tutar. Bir başka Budist rahip olan Eizai Çin’e 13.yy da seyahat ediyor ve burada bir dönem kalıyor. Daha sonra ülkesine yepyeni bir çay stiliyle geri dönüyor. Taze çay yapraklarına buharla buğulama işlemi yapılıyor daha sonra bir el değirmeni yardımıyla toz haline getiriliyordu. İşte bu tür çay bugün “matcha” adıyla andığımız çaydır.

Bu keşiş aynı zamandan Japonya’nın da çayla ilgili ilk kitabı olan “Kissa Yōjōki” (Çay İçerek Sağlık Kazanma) adlı bir kitap da yazıyor. Daha sonra bu çay Zen Budizminde Rinzai mezhebinin törenlerinde bir zorunluluk haline geliyor. Bu mezhebin yayılmasıyla beraber çay içme kültürü de samuraylar ve diğer bazı üst tabakalar arasında da yayıldı. Takip eden birkaç yüzyıl boyunca çay içme kültürü oldukça gelişme gösterdi ve çay içmek bir keyif ve “SADO” denen Japon çay seramonileri bir sanat haline geldi.

14. yüzyılda bir başka Budist rahip yine Çin’e seyahatinden tekniklerini de öğrenerek yanında çay tohumlarıyla döndü. Bu tohumları yaşadığı yer olan Shizouka’ya getirdi, çay yetiştiriciliği burada yaygın hale geldi. Bu şehre daha sonraları “çay kasabası” denmeye başlandı.

18. yy da çay işleme adımlarına ekstra basamaklar eklenmesiyle “sencha” denen çay bulundu ve çok sevildi. Yüzyıl sonra da “gyokuro” denen çay bulundu ve bu iki çay tüm Japonya’ya yayıldı. 18. yy da Japonya’da çay üretimi hızla gelişti ve Japonya çay ithalatına başladı. En büyük alıcısı da ABD idi.

20. yy da Japon ekonomisinin büyük bir ivmeyle büyümesiyle Japonlar ithal ettiklerinden daha fazla çayı tüketmeye başladılar. Bugün Japonya 90 000 ton çay üretiyor ve bunun %99’unu yeşil çay oluşturuyor. Japonya dünya çay üretiminde ilk ondadır. Japon çaylarının neredeyse tamamı yeşil çaydan oluşuyor. Çay çeşitlerine geçmeden evvel “aracha” denen yarı işlenmiş çaydan bahsetmekte fayda var. Bu çayın satışı yapılmaz. Yaklaşık yirmi kadar Japon çay çeşidinde çay yaprakları aracha haline gelene kadar uygulanan adımlar birbirine yakındır. Farklı tipteki çayların ortaya çıkmasının nedeni bundan sonraki adımların farklı olmasıdır.

JAPON ÇAY SERAMONİSİ

Chanoyu(çay için sıcak su) olarak da bilinen seramoni Zen Budist rahiplerin çay içme ayinlerinden ortaya çıkmıştır. Çay hazırlamak için yapılan karmaşık bir ritüel olmaktan daha çok ev sahibi ve konukların ruhsal bir arınma ve doğayla uyum arayışı içinde olduklarında başvurdukları sakin bir kaçamaktır diyebiliriz. Japon Çay seramonisi özünde dört ana ilkeyi yansıtır. Uyum( doğayla ve diğer insanlarla), saygı(diğerlerine), arınma(zihnin ve duyuların arınması) ve huzur(aklın sükuneti ve doğadaki bereketi bolluğu takdir).En temel seviyedeki Japon çay seramonisinde şunlar vardır: diğer birkaç insanla sessizce oturursunuz, ev sahibinin sunduğu küçük tatlıların ve her bir konuk için hazırladığı köpüklü yeşil çayın tadını çıkarırsınız.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

Okunma 5435 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.