Twitter Follow Box

İRLANDA

İrlanda Çay Kültürü, İrlanda (İngilizce: Ireland, İrlandaca: Éire ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti(İngilizce: Republic of Ireland, İrlandaca: Poblacht na hÉireann) kuzeybatı Avrupa’da bulunan ülke. Büyük Britanya Adası’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallığa bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George’s Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Devlet; 1921’de, Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı bir dominyon olarak kuruldu. Ülkenin, 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyeliği bulunmaktadır.

İRLANDA ÇAY KÜLTÜRÜ

İrlanda kişi başına en çok çayın tüketildiği ülkelerdendir. Kişi başına yıllık çay tüketimi listesinde 3.22kg’la üçüncü sıradadır. Kahvenin popülerliğinin giderek artmasına rağmen çay hala ülkedeki bir numaralı içecektir. Çaylarını kuvvetli ve sütle severler ve İrlanda kahvaltı çayı dediğimiz siyah çaylardan oluşan iyi bir harman ve yanında da bolca süt kullanırlar. Partilerde, bir araya geldiklerinde, konferanslarda vb çay ikram etmek bir gelenektir ve misafirperverliğin bir göstergesidir. Çay aynı anda hem bir içecek, hem bir ilaç hem de sosyal bir ritüeldir.

Zengin ya da fakir bütün sınıflardan insanlar çayı severler ve herkesin bir çay saati vardır. İrlanda’da çay için 1835 önemli bir tarihtir. Bu yılda İrlandalılar çayla tanışmış ve çay yüksek sınıf için özel bir içecek olmuştur. Hindistan’dan ilk geldiği yıllarda İrlanda halkına çayın fiyatı çok yüksek gelmişse de fiyatlar düştükçe ve ekonomik koşullar iyileştikçe birçok insan bu yeni içeceği denemek istemiştir. Bu yeni içeceklerine Fransızcadaki telaffuza benzer şekilde “tay” adını vermişlerdir. 1800lerin ortasında çay kırsal yöre halkı arasında da gelenekselleşmeye başlamıştır. Bütün kasaba ve köylerde küçük marketler açılmış ve tereyağı ve yumurta karşılığında çay ve şeker satmaya başlamıştır.

İrlandalılar günde ortalama 4 bardak çay içerler, bu da yaklaşık 350gr çay yaprağına karşılık gelir. Her evde mutlaka çay vardır; çay kahvaltıda, öğle yemeğinde ve çay saatinde(öğleden sonra 4 gibi) tercih edilen içecektir. Bir bardak çay için genellikle “kupa” denir ve herkes bununla ne kastettiğinizi bilir. İnsanlar öğleden sonranın ortasına doğru bir molayla bir bardak çayın keyfini çıkarırken yanında da parmak sandviçler, bisküviler gibi atıştırmalıklar yemeyi severler. Çay tutkunları çayın sindirime yardımcı olduğunu, baş ağrısını giderdiğini ve içene nazikçe kendini toplaması için yardım ettiğini anlatıp çayı methederler.

İrlandalıların çayları komşusu İngiltere’den daha kuvvetlidir. Onlara göre bir çay “bir fareyi tırıs yürütecek kadar kuvvetli” olmalıdır. Daha aromatik bir çay elde etmek için Güney Afrika çaylarına yönelmişlerdir. İrlanda’da çay yaprak çay olarak kullanılır, ancak son yıllarda poşet çaya olan ilgi de artmaktadır. İrlandalılar çaylarının kalitelerini korumaya da özen gösterirler.

İrlandalılar çay ithalatında Birleşik Krallık ithalatçılarına güvendi. Ancak bu durum İrlandalıların İngilizlerin yanında olmadığı İkinci Dünya Savaşı’nda sorun olmaya başladı. Sonuç olarak İrlanda hükümeti Çay İthalatçıları adı altında direk üretilen ülkelerden çay getiren ithalatçılardan oluşan bir grup kurdu. Savaş sonrası yıllarda çay tüketimi artmaya devam etti. 1973’te İrlanda Çay ithalatçılarını lağvetmek zorunda kaldı çünkü AB’nin anti-tekel tüzüğü ihlal edilmeye başlanmıştı. Daha sonra bu çay ticaretini Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun standartlarına göre yapsa da İrlanda alışılageldiği şekilde en kaliteli çayların ticaretini yapmaya devam etmiştir. İklimi müsait olmadığından İrlanda’da çay üretimi yoktur, İrlanda çayları alır ve kendi usulüne göre harmanlayıp dünyaya pazarlar.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

Okunma 4828 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.