Twitter Follow Box

HONG KONG

Hong Kong Çay Kültürü, Hong Kong’un çay içme alışkanlığı Çin çay kültüründen gelmektedir, ancak İgilizlerin öğleden sonra çayına benzer olarak şekillenmiştir. 150 yıllık İngiliz hakimiyetinin ardından çay ritüellerinde şehri dünyada tek yapacak bazı değişiklikler de yaptılar. Şehrin çay konusundaki bu benzersizliği sadece çay açısından değil, aynı zamanda temeldeki sosyal ve kültürel değerler açısından da bu böyledir. Şehirde yerleşmiş bir çay kültürü ve ciddi manada bir çay ticareti olmasına karşın çay üretiminin yok denecek kadar az olması da dikkat çekicidir. Hong Kong’da Uluslar arası çay fuarları da düzenlenmektedir ve birçok kaliteli marka da bu fuarlarda bulunur, çay üretmemesine ve başlı başına bir ülke olmamasına rağmen Hong Kong kaliteli çayların arandığı ve bulunabildiği bir pazar işlevi görür.

ÇAY EVLERİNİN TARİHÇESİ

Hong Kong’daki ilk çay evi 19. yüzyılın sonlarında açılmıştır. O zamanlar insanlar çaylarının bu çay evlerinden satın alıyorlardır, böylece ziyarete gelen konuklarına bu çaylardan ikram edebiliyorlardı. Çay günün başlangıcında demlenir ve gün içinde gelen konuklara ikram edilir. Geceleri ise misafir gelsin veya gelmesin kalan çay dökülür. Günümüz toplumunda Hong Konglular çayı, çayevlerinden sadece konuklara ikram etmek için değil kendileri için alırlar. Hong Kong’da çayın ana tedarikçisi ülke Çin’dir, bunu Hindistan ve Tayvan takip eder.

Önceleri bir çay evinden çay satın alırken personel çayı büyük bir folyo kap içinden alır tartar sonra bunu kağıt veya plastikten yapılmış torbalara koyardı. Bu tür ambalajın çayın çabucak okside olarak aromasını kaybetmesine yol açar, dolayısıyla çayın kalitesini olumsuz etkiler. Günümüzde ambalaj teknolojisi hayli gelişmiş durumda. Çaylar yoğun plastik kaplarda vakumlanarak paketleniyor. Bununla sadece çayın kalitesi korunmuyor, aynı zamanda çayın piyasa kalitesi de artıyor. Bu işlem okside olmamış veya yarı okside olmuş çayların paketlenmesinde kullanılıyor, okside olmuş çaylar olan siyah çaylarda ise çayın oksidasyonuna ve olgunlaşmasına izin verecek şekilde ambalajlar tercih ediliyor.

ÇAY CEBİ TRENDİ

Çayın orjinal tadını kaybetmeden, hızlı ve pratik bir içim sağlayan “çay cebi” modası Hong Kong’un bildik çay içme alışkanlığını değiştiriyor. Çay cepleri diğer ve daha bilindik adıyla çay poşetleri. Çay cepleri ilk bulunduğunda yeterli tanıtım yapılamadığı ve paketler de çok kaliteli üretilmediği için şimdiki kadar popüler değildi. Kaliteli ambalaj demek çayın kuru kalmasını sağlayan ambalaj demekti ve bu yönde gittikçe daha kaliteli ambalajlar üretiliyordu. Bu dönemde bir firma çok farklı bir girişimde bulunarak çayın çok daha iyi dem vermesini sağlayacak şekilde tetrahedral(piramit şekilli) demlik poşetleri üretmeye başladı.

HONG KONG’DA ÖZEL BİR ALIŞKANLIK;

SABAH ÇAYI VE GAZETE

Hong Kong gece hayatının zengin olduğu bir şehirdir, buna karşılık sabahları yedi sekiz arası ise caddelerde insan bulmak hayli zordur. Kanton restoranlar sabah altı hatta daha erken saatte açılırken, birçok mağaza sabah dokuzdan sora açılır. Hong Kong işçi sınıfı genellikle kahvaltısını bu kanton restoranlarda yaparlar. Çaylarının yanında dim sums denilen yiyeceklerinden yerler. Bu yerleşik bir deyişe sebep olmuştur; “iki parçayla bir bardak” bir yandan da gazetelerini okurlar.

HONG KONG TARZI SÜT ÇAYI

Siyah çayla evapore veya kondanse sütten hazırlanan bir çeşit çay. Hong Kong kültüründe genellikle öğle yemeğinin bir parçası. Kökenleri Hong Kong’a dayanda da bu çay şehir dışında Hongkong mutfağı ve Hong Kong tarzı batı mutfağı sunan restoranlarda sıkça görülür. Hong Kong’da yılda yaklaşık 900 milyon bardak süt çayı içiliyor ve Hong Kong yiyecek ve içecekleri arasında bu çay 4. Sırada gösteriliyor. Hong Kong tarzı sütlü çayın kökeni İngiliz sömürge dönemine rastlar.

İngiliz tarzı sütlü çaydan farkı normal süt yerine evapore veya kondanse süt kullanılmasıdır. Süt çayı hazırlanırken birkaç çeşit siyah çay karışımı, evapore süt ve içecek kişinin isteğine göre de şeker koyularak hazırlanıyor. Eğer kondanse süt kullanılmışsa şeker çoğunlukla kullanılmıyor.

Hazırlanışı:

Fincan başına 1-3 çay kaşığı çay ve su birlikte 3-6 dakika kaynatılır. Çay genelde bir süzgecin içine yerleştirilir ve 3-6 dakika sonra demlikten çıkarılır. Birçok kişi çay kaynadıktan sonra ocaktan alır, 3 dakika beklemeye bırakır ve tekrar ocağa koyar, kaynatır. Böylece aroma ve kafein daha yoğun olur.

Hong Kong süt çayının en önemli özelliği süzgeç olarak bir çul veya yünden örme kumaş kullanılmasıdır. Ancak başka filtre ve süzgeçler de kullanılabilir. Çayın düz, pürüzsüz bir dokuda olmasını sağlamasıyla meşhur poşetler, uzun süre çayı filtrelemesinin neticesi olarak yoğun bir kahverengi renk alır ve şekil itibariyle de külotlu çoraba da benzediğinden külotlu çorap veya ipekli çorap sütlü çayı lakabı da kullanılır.

Otantik süt çayının hazırlanışı konusunda bazı tartışmalar var, kimisi sütün çaydan önce dökülmesi gerektiğini düşünüyor, kimi ise çayın önce olduğu görüşünde. Çoğu kısım da ikisinin de otantik yöntem olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte önce süt sonra çay yöntemi daha eski.

Süt çayı Hong Kongluların günlük hayatında önemli bir yere sahip. İngilizlerin öğleden sonra çayı alışkanlığına benzer şekilde içtikleri gibi kahvaltı ve akşam yemeklerinde de içilir. Daha geleneksel olan kanton veya dim sum restoranlarında çok sunulmazken, batılı tarzdaki Hong Kong restoranlarında ve cha chaan teng’lerde daha çok itibar görür. Süt çayı genellikle seramik fincanlarda veya uzun silindik plastik bardaklarda verilir. Hong Kong çay setleri çoğunlukla seramikten yapılmıştır ve Çin ve İngiliz çay setleriyle benzerlik gösterir.

Çeşitleri

Süt çayı sıcak olduğu gibi soğuk da içilebilir, soğuk süt çayı hazırlarken normal şekilde hazırlanır, sonra buzdolabına konur. Bazen pet şişelere ve teneke kutulara konulur ve böyle soğutulur. Buz koymak tercih edilmez çünkü buz, çayı seyreltecek ve tadı aromayı etkileyecektir.Cha chow kondanse süt ile hazırlanmış süt çayı çeşididir, evapore süt ve şekerle hazırlanmışa olana göre daha tatlıdır, bu çayı boğazlarında tıkanıklık sorunu olan daha çok yaşlı insanlar tercih eder.Hong kong’da her zaman kapınızın önünde veya yakınlarında doğu-batı mutfaklarından bir çok aperatifi de barındıran yerel bir çay bistrosu bulmak mümkün. Bu bistroların her biri kendine özgü bir süt çayı hazırlama yöntemi geliştirmiştir. Yuan yang ise Hong Kong’a özgü bir çay, süt, kahvenin ve dolayısıyla her birinin aromalarının ve tatlarının karıştırıldığı eşsiz bir içecektir. Hong Kong’un çay bistroları içeceklerin yanı sıra ağız sulandıran bir aperatif yelpazesi de sunar. Güçlü tereyağı aroması olan yumurta tartları, Hindistan cevizi dolgulu ve daha birçok çeşidi olan çörekler, lapalar, rostolar, hatta deniz ürünleri ve daha birçok lezzetleri bulmak mümkün.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

 

Okunma 5090 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.