Twitter Follow Box

HİNDİSTAN

Hindistan Çay Kültürü, Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti (Hintçe: Bhārat Ganarājya; İngilizce: Republic of India), Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir ve dünyanın en büyük demokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, güney batısında Umman Denizi, doğusunda Bengal Körfezi’nin bulunur. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal, Bhutan; ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır paylaşmaktadır.Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya’ya çok yakındır. İndus Vadisi Uygarlığı, tarihi ticaret yolları ve büyük imparatorlukların yer aldığı bölge olan Hint Yarımküresi, uzun tarihin çoğu boyunca ticari ve kültürel zenginliği için biliniyordu.

Dört tane önemli dünya dinleri olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeri olmasıyla birlikte Zerdüştçülük, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam hepsi M.S. birinci milenyumda ülkeye gelerek bölgenin çeşitli kültürünü şekillendirdi.Hindistan, 28 tane eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi olan bir cumhuriyettir. Borsa sayılarına göre dünyanın en büyük onuncu ekonomisine ve dünyanın en büyük üçüncü satın alma gücü paritesine sahiptir. 1991’den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir. Buna rağmen yoksulluk ve kötü beslenme oranları hala çok yüksek, okuryazarlık ise çok düşüktür. Çin ile birlikte dünya gezegeninde nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden birisi olarak önemli bir yere sahip olan Hindistan, daha yüksek olan nüfus artış hızı sebebiyle yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır. Hızla gelişen ekonomisi de dikkate alındığında 21. yüzyılın önde gelen ülkelerinden biri olması kuvvetle muhtemeldir.

HİNDİSTAN’DA ÇAYIN TARİHÇESİ

Hindistan’da, Çin hariç, dünyadaki ülkelerden daha çok çay tüketilir buna Assam ve Darjeeling gibi ünlü çay türleri de dahildir. Hindistan’ın çayın ekimi ve demlenmesi çok gerilere gider. İlk çay tüketiminin Ramayana bölgesinde MÖ 750-500 yılları arasında olduğu belgelenmiştir. Takip eden bin yıl boyunca Hindistan’ın çayla ilgili tarihi kayıtlarda bulunmuyor. Kayıtlar MS 1.yy’da Budist rahipler Bodhidharma ve Gen Lu’nun hikayelerinde tekrar ortaya çıkıyor. Araştırmalar çayın doğu ve kuzey Hindistan’da bilindiğini ve binlerce yıldır ekildiğini ve tüketildiğini gösteriyor. Ülkede çayın ticari üretimiyse İngiliz Hindistan Çay Şirketi ülkeye geldiğinde başlamıştır.

Hindistan bugün dünyanın en büyük çay üreticilerindendir. Üretilen çayın %70’inden fazlası ülke içinde tüketilir. Darjeeling gibi ünlü çaylar Hindistan’da özel olarak yetiştirilir. Hindistan çay endüstrisi birçok global çay firması ortaya çıkaracak şekilde büyüdü. Aynı zamanda çay endüstrisinin en iyi teknolojik ekipmanına sahip ülkelerden biri de yine Hindistan’dır. Hindistan’da çay üretimi, sertifikasyonu, ihracatı ve çay ticaretine ait diğer tüm unsurlar Hindistan Çay Kurulu tarafindan denetlenir.

Antik Hindistan ve Ramayana

Hindistan’daki çay ekimine dair tarih biraz muğlaktır. Antik Hindistan’da çayın popülaritesi büyük ölçüde bilinmiyor olsa da; çayın yabani bir bitki olduğu ve farklı bölgelerdeki yerli halk tarafından demlendiği biliniyor. Çayın Hindistan’daki kayıtlı ilk referansı Ramayana destanıdır. Destana göre Haneman tıbbi işlerde kullanılmak üzere Himalayalara Sanjeevani çay bitkisini getirmeye gönderilmiştir. Lakshmana ölümün eşiğindeydi ve Sanjeewa bitkisinin de insanları ölümden kurtardığına inanılıyordu. Camelianın Sanjeewani olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı ise hala belirsizdir.

Hollandalı Keşif

Hindistan’daki çay tarihinin bir sonraki kayıtları 12. Yy tarihlerinden 1598’e kadar olan dönemdedir. Hollandalı bir gezgin Jan Huyghen van Linschoten kitabında Assam çay bitkisinin Hintliler tarafından sebze olarak kullanıldığını. Sarımsak ve yağla karıştırılıp içildiğini ve içecek olarak da tüketildiğini not etmiş. Aynı yılda bir başka grup Hollandalı da Hindistan’da çayın varlığını kaydetmiştir.

İlk İngiliz Araştırmaları

1877’de Samuel Baildon’un yazdığı ve W. Newman ve Co. Calcutta da yayımlanan bir broşürde Çinli tüccarlarla Assam’da yetişen çay tohumlarının konuşulduğunu, İngiliz eksperlere Assam ormanlarında yabani olarak yetişen ve ekimi yapılan çay tarlalarının gösterildiğini yazar.

Doğu Hindistan Şirketi

1820’lerin başında İngiliz doğu Hindistan şirketi Assam, hindistan’da büyük çapta singpho kabilesinin geleneksel olarak demlediği bir türden çay üretimine başladı. Şirket 1826’da Yandaboo Antlaşmasına göre Ahom Kings firmasından bölgeyi devraldı. 1837’de Yukarı Assam, Chabua’da ilk İngiliz çay bahçesi oluşturuldu. 1840’ta Assam Çay Firması bölgede köleleri çalıştırarak çayın ticari üretimine başladı. 1850’lerin başında çay üretimi büyük bir ivme kazandı, arazilerde üretim için gerekli birçok yol açıldı. Yeni yüzyıla gelindiğinde ise Assam dünyanın önde gelen çay üretim alanlarından biri haline geldi.

Hindistan’da Modern Çay Üretimi

Yaklaşık yüzyıldır Hindistan modern çay üreticisi konumunda. Ancak son yıllarda Çin ekilebilir arazisinin artmasıyla beraber bu konuda Hindistan’ın önüne geçmiş görünüyor. Hindistan çay firmaları Tetley, Typhoo gibi bir dizi efsanevi İngiliz çay firmasını kazanmıştır. Aynı zamanda Hintliler dünyada en çok çay tüketen millet durumundadır. Bunula birlikte kişi başına düşen çay miktarı hesaplandığında mütevazi bir rakam çıkar; yıllık 750gr. Bunun da en büyük nedeni yoksulluk seviyesinin tıpkı nüfus gibi yüksek olmasıdır.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

Okunma 7579 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.