Twitter Follow Box

GÜNEY AFRİKA

Güney Afrika Cumhuriyeti (bilinen adıyla Güney Afrika), Afrika’nın en güney ucunda yer alan bir ülkedir. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu vardır. Kuzeyde Namibya, Botsvana ve Zimbabwe, kuzeybatısında Mozambik ve Swaziland vardır. Küçük bir krallık olan Lesotho ise Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içinde yer alır. Afrika kıtasının güney kesiminin hemen hemen yarısını kaplamaktadır. Güney Afrika’da yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein’dir.

ROOİBOS (REDBUSH) ÇAYININ TARİHÇESİ

Güney Afrika’ya özgü, bu kültüre ait olan çay Rooibos çayıdır. Lezzetli ve besleyici rooibos çayı giderek popülerlik kazanmasına rağmen hala birçok çay sever tarafından tanınmıyor. Bunun nedenlerinden bir de bu çayın Güney Afrika’da belirli bölgelerde yetişmesidir. Düşük profiline rağmen Rooibos çayının ilgi çekici bir tarihi vardır. Çay bugün sağlıklı ve kafeinsiz olmasıyla isim yapıyor ve global pazarda da önemli bir geleceği var gibi görünüyor.

Rooibos çayının kökleri Güney Afrika’nın Cederberg bölgesinde yaşamış Khosian kabilesine dayanıyor. Bu kabile yüzyıllardır Aspalathus linearis adlı bitkinin yapraklarını hasat etti. Yaprakları birçok hastalık için yapılan bitkisel ilaçlarda kullanıldı ve lezzetli oluşuyla da çok sevildi. Khosian kabilesinin giderek azalmasıyla rooibos çayı da tarihe karışmak üzereydi ki Carl Humberg adlı bir botanist 1772’de bu bitkinin yapraklarını tekrar keşfetti ve bu çaya olan ilgi daha yaygın bir şekilde yeniden başladı. Daha sonra 1904’te çay endüstrisiyle bağı bulunan Benjamin Ginsberg adlı bir Rus göçmeni Rooibos çayını “dağ çayı” ismiyle çaya bitkisel bir alternatif olarak piyasaya sundu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Asya ülkelerinden çay ithal etmek neredeyse imkansız hale gelmişti ve bu sebeple de rooibos çayı mükemmel bir alternatif haline geldi. Yine de bitkinin azlığı dolayısıyla fiyatı yüksekti ve perakendeciler de hala bu konuda sorunlar yaşıyordu. Bu yüksek fiyat nedeniyle çayı satın almak da zordu.

1960ların sonu Rooibos çayının tarihinde çok etkindir. 19678’de Annique Theron (Güney Afrikalı bir anne) Rooibos çayının sağlığa faydalarını anlatan bir kitap yazdı. Kitabın yayınlanmasının ardından rooibos çayının antioksidan içeriği ve sağlığa diğer faydalarını anlatan yüzlerce çalışma yapıldı. Rooibos çayına olan bu tıbbi bakışla beraber popüleritesi de patlama yaptı.

Son yıllarda birçok tüm dünyadaki insanların bilinçli ve sağlıklı beslenme tutumlarında artış olmasıyla beraber görünen o ki Rooibos çayına olan ilgi artacak ve çay daha saygın bir yere gelecek. Son birkaç yılda rooibos çayına olan talep yüzden elliden daha fazla artış gösterdi. Rooibos çayının meşhur olduğu ülkeler bugün Afrika, Asya ve Avrupa ülkeleri ancak çayın ünü Amerika ve ötesine de yayılmaya başlıyor. Sağlığa olan başka faydaları keşfedildikçe insanların bu lezzetli içeceğe olan ilgisi de artacak gibi görünüyor.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

Okunma 5150 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.