Twitter Follow Box

FAS

Fas Çay Kültürü, Fas (Arapça:El Mağrip), resmî olarak Fas Krallığı, Kuzey Afrika’da yaklaşık olarak 32 milyon nüfusa ve 447,000 km2 yüzölçüme sahip bir ülkedir. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka’dır. Fas’ın, Atlantik Okyanusu’dan, Cebelitarık Boğazını çevreleyip Akdeniz’de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Doğudan Cezayir, Kuzeyden İspanya (boğaz boyunca bir denizden bir sınır ve Ceuta ile Melilla adlarında iki küçük özerk şehir), güneyden de Moritanya ve Batı Sahra ile komşudur. Fas, Afrika’da bulunduğu halde Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir ve girmeyi düşündüğüne dair bir emâre de yoktur. Bununla birlikte; Arap Ligi’nin, Arap Mağrip Birliği’nin, Frankofon’un, İslam Konferansı Örgütü’nün, Akdeniz Diyaloğu grubunun ve G-77’nin üyesidir.

FAS ÇAY KÜLTÜRÜ

Fas çay kültürü(Arapça: şayi, Arap Berberice: Atai) Fas’ta genelde yeşil çay kullanılarak hazırlanan çayın bazı yiyeceklerle yenilmesine verilen isimdir. Bu kültür aynı zamanda kuzey Afrika’ya Sahel’e ve güney İspanya’ya da yayılmıştır. Çay Fas kültüründe çok önemli bir yere sahiptir ve Fas dünyanın en çok yeşil çay ithal eden ülkesidir.

FAS NANE ÇAYI

Fas nane çayı nane yapraklarıyla hazırlanmış yeşil çaydır. Fas tarzı naneli çay bütün Batı Arap dünyasında yaygın şekilde tüketilir. Sadece yemekler eşliğinde değil gün boyu sürekli içilir. Misafirpeverliğin göstergesi bir içecek olup özellikle konuklar geldiği zamanlar olmazsa olmazlardandır. Fas’ yemekleri kadınlar pişirirken çayı hazırlamak bir erkek işidir, evin reisi tarafından hazırlanır. Konuklara ikram edilir ve çayı geri çevirmek kabalık olarak anlaşılır. Klasik bir Fas demliği yaklaşık 5 bardak su alır. Çok sade veya çok süslü olabilir. Demliklerine “bred” çay içerken kullandıklar bardaklara da “kîsan” derler. Üzerinde çayı servis ettikleri büyük tepsiye de “sinia” derler. Sinia plastik veya tahtadan yapılmış ve sade olabileceği gibi bakır veya piricçten yapılmış işlemeli ve kıymetli bir sinia da olabilir. Fas’ta naneli çay insanları bir araya toplayan kültürel bir gelenektir. Komşular arkadaşlar bu sinia etrafında toplanır ve çaylarını içerken sohbet ederler. Fas Arap toplumunda Osmanlı Devleti hakimiyetine girmeyen tek ülkedir. Türkler arasında popüler olan kahve kültürü hakimiyeti altındaki Arap toplumlarını da etkilemiştir. Bu sebeple e Fas’ta çay kültürü korunmuştur ve diğer Arap ülkelerinden daha önemlidir. Fas’ta bir kafeye girip çay istendiğinde garson demliğinizi getirirler. Kendi çayınızı isteğinize göre kendiniz servis edersiniz.

Kökeni

Yeşil çayın Fas’a ilk gelişinin 18. Yüzyılda olduğuna inanılıyor. 19. Yüzyılın ortalarında Avrupa ve Mağrip’le olan ticaretin geliştiği dönemde de ülke için yayılıyor. Avrupalı elçilerin Sultan Moulay İsmail’e esirlerin serbest bırakılması için çok miktarda çay ve şeker hediye ettiği kaydedilmiş. Fas’ın en büyük çay tedarikçisi halen Çin’dir. Fas Ticaret Bakanlığı’na göre 2006 yılının ilk yarısında Fas Çin’den 56 milyon$ değerinde çay ithal etmiştir. Fas Çin’in en çok çay sattığı ülke konumundadır.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

Okunma 6782 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.