Twitter Follow Box

EKVADOR

Ekvador Çay Kültürü, Ekvador (resmi adı: Ekvador Cumhuriyeti, İspanyolca: República del Ecuador), Güney Amerika’da temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan yaklaşık 1000 kilometre batıda, Büyük Okyanus’ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür. Güney Amerika kıtasında Brezilya’ya sınırı olmayan iki ülkeden biridir(diğeri de Şili).

Konuşulan birinci dil İspanyolcadır. Ülke adını da almış olduğu Ekvator üzerinde bulunur. Başkenti Quito Latin Amerika’daki en iyi korunmuş ve en az bozulmuş tarihi merkez olması dolayısıyla 1970’lerde UNESCO tarafindan dünya mirası ilan edilmiştir. Ülkenin en büyük şehri Guayaquil’dir. Ülkedeki üçüncü büyük şehir olan tarih merkezi Cuenca da Dünya Mirası listesindedir. Ekvador yüzölçümüne rağmen büyük bir canlı tür çeşitliliğine sahiptir, türlerin önemli bir kısmı da Galapagos adasında bulunur. Bu özelliği sebebiyle Ekvador dünya üzerindeki tür çeşitliliği sıralamasında 17. sıradaki ülkedir. Ülkede 2008 yılında kabul edilen anayasa doğa hakları ve ekosistem haklarını tanıyan ilk anayasa olma özelliğini taşır.

EKVADOR ÇAY KÜLTÜRÜ

Ekvador’a özgü çayların başında 'guayusa çayı' gelmektedir.

GUAYUSA ÇAYI

Sabahları sıcak bir şeyler içme alışkanlığı birçok halkın kültüründedir, biz Türkler siyah çay severiz, İtalyanlar espresso içer, Amerikalılar kahve severler… Bu geleneğin çok eski olduğu bir yer topluluk vardı; Ekvador Amazonlarının Kichwa halkı. İnsanlar işlerine, güne başlamadan önce üzerinde büyük bir kapta guayusa çayının olduğu bir ateşin etrafına oturur, şarkı söyler sohbet ederler. Çay el yapımı kabak kaplarda ikram edilir. Kichwa halkı bu geleneğin onları “runa” yani dolu dolu yaşayan insan haline getirdiğini söylerler. Güney Amerika’ya özgü bir diğer çay da guayusa’dır. Bilimsel adı Ilex guayusa olan bu çay da yerba maté gibi kafeinli bitki çaylarındandır. Guayusa çayı Amazon ormanlarının belirli bir bölgesinden gelir.

Bu bölgede, Ekvador Amazonlarında guayusa çayının 4000 yıldan fazla tarihi olduğu düşünülüyor.Modern zamanlarda guayusanın üretiminin büyük çoğunluğu Ekvator’da yer alır. Bu bitkinin üretimi çay ve kahvenin batılı tarzda tarımının aksine, doğal bozulmamış ormanlarda veya sürdürülebilir orman tarımı olarak yabani bir ürün hasadı şeklindedir. Bu özelliğiyle guayusa bitkisi daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir bitkidir. Guayusanın demlenmesi herhangi bir çayı demleme şeklinde tarif edilebilir. Demlik poşeti veya yaprak şeklinde satılır. Daha iyi tat almak için yaprak şeklinde satılan önerilir, çünkü demlik poşeti aldığınızda çaydan ziyade ambalajına para verirsiniz.

Guayusanın Sağlığa Faydaları:

Guayusa çayının faydalarına ilişkin araştırmalar çok fazla olmasa da bilinen faydaları şöyledir. Faydalı antioksidanlar içerir ve kafein kaynaklı bir enerji ve zihinsel odaklanma sağlar.

Guayusa çayının faydaları yaklaşık olarak yerba maté çayıyla benzerdir. Yerba matéden farklı olarak guayusanın düz ve net bir tadı vardır ve asla acı olmaz.

Guayusanın kafein, antioksidan, vitamin ve aminoasit dengesi kahve ve yerba mate gibi enerji verici etki yapar.

Bildiğimiz manada çayın üretildiği bitki olan Camellia sinensis’ten %50 daha fazla antioksidan içerir.

Kafein, teobromin ve teofilinin eşsiz kombinasyonu daha keskin zekaya sahip olmaya yardımcı olur.

Kafein miktarı siyah çaydan fazla, kahveden de azdır. Guayusadaki kafein kana daha yavaş karışır ve bu da sinirliliği ve kilitlenmeleri önler.

Okunma 5254 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.