Twitter Follow Box

ÇEK CUMHURİYETİ

Çek Cumhuriyeti Çay Kültürü, Çek Cumhuriyeti (Çekçe: Česká republika ) ya da Çekya (Çekçe: Česko), Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Çoğulcu, çok partili, parlementer temsili demokrasiyle yönetilen Çek cumhuriyeti 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Bunun yanında ülke, NATO, OECD, AGİT; Avrupa Konseyi ve Viségrad Grubu üyesidir.

Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve granat taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir.

Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Pilsen şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

ÇAY KÜLTÜRÜ

Çek Cumhuriyeti ve çay deyince bahsedilmesi gereken en önemli konu çay evleridir. Çek kültüründe yükselen trend çay evleri üzerine. Son yıllarda çay evi kültürü çok yaygınlaşmış durumda. Ülkenin ilk çay evi 1993 yılında Dobra Čajovna adıyla açılmış ve hala yerindedir. İlk açıldığında etraftan bira ve kahve ülkesine çay evi açtığı için eleştirilmesine rağmen fikir tutmuştur ve bugün oldukça popülerdir. Aynı isme sahip olsalar da İngilizlerin çay evlerinden çok farklıdır. Saf çaylar ait oldukları ülkelere göre hazırlanırlar ve iyi bir çay evinde 80 ülkeye kadar en iyi çaylar, özel çaylar bulunabilir. Çayın yanında tüm dünyadan yöresel lezzetler bulmak da mümkün. Ayı zamanda her çay evinin farklı ve kendine özgü bir çay hazırlama ve sunum şekli vardır. Çayevlerinin ilk açılmasından bu yana sadece 19 yıl geçmesine rağmen Çek Cumhuriyeti bugün çay evlerinin en yoğun bulunduğu ülkedir.

Bunun yanında bir hikaye daha var. Mikhail Bakunin adlı bir Rus anarşist 1848’de Prag’a gelir ve bir kafeye girerek çay istediğinde, çalışanlar ona boş yüzlerle bakarlar çünkü daha önce hiç böyle bir şey duymamışlardır. Bakunin daha sonra mutfağa doğru ilerler ve Prag’ın ilk çayını hazırlar. Yerel efsane Bakunin’in çay yaprağını o an nereden bulduğunu açıklamaz, muhtemelen bir çok turist ve gurbetçi gibi kendi çayını yanında taşımaktaydı.

Barların da oldukça çok sayıda bulunduğu ülkede insanlar sigara dumanı dolmuş ve etrafta sarhoş olmuş insanların çok olduğu yerlerden sıkılınca kendilerini çayevlerine atıyorlar. Çayevleri insanların ruhsal ve sosyal deneyim yaşadıkları yer haline gelmiş, ruhsal bir tazelenme gibi.Çek cumhuriyetinde çaya “čaj” denilir ve ülkede en çok bulunan ve içilen çay siyah çaydır. Sade veya limonlu tercih edilir az da olsa süt de kullanılır. Soğuk mevsimlerde ise çaylarına rom da karıştırırlar. Çek porseleni dünyaca tanınmıştır ve dolayısıyla Çek çay setleri de tanınmıştır. Antika veya normal kullanım için çay setleri oldukça rağbet görür.

Okunma 5985 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.