Twitter Follow Box

BREZİLYA

Brezilya Çay Kültürü, Brezilya (Portekizce: Brasil) ya da resmî adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti (Portekizce: República Federativa do Brasil), Güney Amerika’da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surina, Fransız Guyanası’dır. (Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.) Brezilya bayrağında sarı, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil, ormanları temsil eder.Brezilya Pedro Alvares Cebral’in bu topraklara çıkarma yaptığı 1500 yılından 1815’e kadar bir Portekiz sömürgesiydi. 1815’te krallık seviyesine yükseltildi ve Portekiz, Brezilya ve Algerves Birleşik Krallıkları oluşturuldu. Napolyon’un Portekiz’i işgalinden sonra başkentin 1808’de Lisbon’dan Rio de Janerio’ya taşınmasıyla sömürgeci bağ kırılmış oldu.

Bağımsızlık 1822’de, anayasal monarşi ve parlementer bir sistem altında yönetilen, üniter bir devlet olan Brezilya İmparatorluğu’nun kurulmasıyla kazanıldı. 1889’da, hükümete bir askeri darbe yapılmasıyla, ülke Başkanlık Cumhuriyeti oldu. Bu sistemde şimdi Kongre denilen iki meclisli bir yasama organı olmasına rağmen yeni anayasa yapımı 1824’te olmuştur. Şimdiki anayasa 1899’da yenilenmiştir ve bu anayasaya göre Brezilya bir Federal Cumhuriyettir. Federasyon Federal Bölge, 26 eyalet ve 5564 belediyenin birleşiminden oluşmaktadır.

Brezilya nominal GSYİH’e göre dünyada altıncı büyük, ve satın alma paritesine göre de yedinci büyük ülkesidir. Brezilya dünyanın en hızlı büyüyen major ekonomilerinden de biridir. Yapılan ekonomik reformlarla ülke yeni bir uluslar arası düzeyde çok daha fark edilir hale gelmiştir. Brezilya; Birleşmiş Milletler, CPLP, Latin Birliği, İbero-Amerikan Devletleri, Mercosul ve Güney Amerika Ulusları, G20 üyesidir. Ülke aynı zamanda 17 mega çeşitlilik sahibi ülkelerdendir. Vahşi yaşam, doğal çevreler ve yoğun şekilde doğal kaynaklara ev sahipliği yapar.

BREZİLYA ÇAY KÜLTÜRÜ

Brezilya çay kültürünün kökleri Amazon bölgesinde yaşamış insanların hazırladıkları çaylara dayanır. Portekiz koloni döneminden itibaren çay içme geleneği ve çay çeşitlerinin ithal edilmesiyle çay kültürü gelişmiştir. Sömürgecilik döneminde Brezilya’da çay çeşitlerinin ilk ekiminin yapılması 1812’dedir. 19.yüzyılda kahve endüstrisine benzer şekilde çay endüstrisi de büyük ölçüde köle kullanımına bağlıydı ve köle gücüyle işliyordu. 1888’da kölelik kaldırılınca çay ticareti çöktü. 1920’lerde çay endüstrisi Sri Lanka ve Hindistan’dan getirdikleri çay tohumlarını tanıtan Japon göçmenler tarafından yeniden canlandırıldı.

Brezilya’nın en büyük çay üretim bölgesi Sao Paolo kentinin yakınında bir kıyı şehri olan Registro yakınlarındadır. Registro Brezilya Hinghland bölgesindedir ve mekanize çay üretimi için uygun olan alçak tepelik bir arazi oluşturur. Brezilya’da çay yetiştirme sezonu ortamın sıcak ve nemli olduğu Eylül-nisan ayları arasıdır. Brezilya’daki çay tarlaları genelde alçak rakımlıdır ve bu sebeple de yetişen çay daha az aromalı olur. Bu nedenle Brezilya çayı daha çok çay karışımlarında kullanılır. Hem buzlu çay hem sıcak tüketilen çaylarda kullanılmak üzere üretilen çayın %70éi Amerika’ya satılıyor.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

Okunma 5289 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.