BEYAZ ÇAY

Beyaz Çay, bu çayın yapımı tamamen doğal yollarla kurutulur ve yüksek oranda antioksidan içeren yeşil çay gibide demlenen bir çay çeşididir. Antioksiodanı çok yüksek olduğundan dolayı da hekimler tarafından tavsiye edilir. Üretimi Hindistan, Çin ve Japonya da yaygındır.

Çay oluşurken ilk göbek yaprakları hafif beyaz olur. Sonra bu tamamen yeşerir ve yeşil çay ortaya çıkar. Daha sonrada çay işlenerek ve harmanlanarak bildiğimiz siyah çay oluşur.

Beyaz çayın üretimi daha az olduğundan diğerlerine nazaran biraz daha pahalı bir çaydır.Virüs ve bakterilere karşı etkisi olan bu çayın kanserde de faydaları görülmüştür. Ayrıca araştırmalara göre kan şekerinin düzenlenmesinde ve kemiklerin güçlenmesi ile birlikte kanı sulandırıcı etkilerinin de olduğu görülmüştür.

Son araştırmalarda görülmüştür ki beyaz çay kalp damar rahatsızlıklarından tutun, cildin güzelleşmesinde ve kırışıkların azalmasında da fayda sağlayan beyaz çay dinçlik veren bir bitkidir. Ağzımız içideki yara ve diş çürüklerinin azalmasında da çok faydalıdır..

Demleme Tekniği;

Çok kolaydır. Bir tutam beyaz çayı bir demliğe koyunuz ve kaynayıp çok az dinlenmiş kaynar suyun içinde 4 ila 5 dk bekletmeniz yeterlidir. Su sıcaklığı 70 ila 80 derece civarında olması çok güzel olur. Demlerken mutlaka üzerini kaparsanız çayın renginin çok ama çok hafif sarı olduğunu görürsünüz.

Tadı mis gibi olup muhteşem kokusu ile içebilirsiniz.

( Diğer Dillerde Çay )

 

Okunma 3248 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Tweet DünyaÇayEvi

Parse Error: Specification mandate value for attribute data-aria-label-part
09:19AM Apr 24