Twitter Follow Box

AVUSTRALYA

Avustralya Çay Kültürü, Resmi adıyla Avustralya Milletler Topluluğu anakara Avustralya’nın yanı sıra Tazmanya ve birçok küçük adayı da içine alan Güney Yarımkürede buluna bir ülkedir. Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney’dir.


Avustralya, yüz ölçüm olarak dünyanın 6. büyük ülkesidir, 8.617.930 km² karada, 80.920 km² sularda olmak üzere toplam 8.686.850 km²’lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.Avustralya 18. Yüzyılda Avrupalı yerleşimciler gelmede önce yaklaşık 40 000 yıl boyunca kabaca 250 kadar dil grubuna ayrılan Avustralyalı yerlilere ev sahipliği yapmıştır.

1606’da Hollandalı kaşifler tarafından keşfedildikten sonra, 1770’de kıtanın güneyinde İngilizler hak iddia etti ve sürgün yoluyla da Yeni South Wales kolonisine yerleşti. Sonraki yıllarda nüfus giderek büyüdü ve kıta keşfedildikçe kendi kendini yöneten yeni Veliaht Kolonileri kuruldu.

1 Ocak 1901’de altı koloni birleşerek Avustralya Milletler Topluluğunu kurdu. Bu yapıdan sonra Avustralya liberal demokratik bir siyasal sistem olarak işleyen federal parlementer demokrasi ve anayasal monarşi yapısını korumuştur. Ülke 6 eyaletten ve bazı bölgelerden oluşur. 22.9 milyonluk nüfusun büyük çoğunluğu doğu eyaletlerinde yoğunlaşmıştır ve hızla büyüme göstermektedir

Çok gelişmiş bir ülke olarak Avustralyadünyanın13. büyük ekonomisine ve 5. Büyük kişi başı gelire sahip ülkesidir. Askeri gücü de dünyada 13. sıradadır. Dünyanın ikinci en büyük insani gelişim endeksine sahip olmasıyla Avustralya; sağlık, eğitim, ekonomik özgürlük, sivil özgürlükler ve siyasi hakların korunması gibi yaşam kalite endekslerinde dünya sıralamasında başlarda yer alır. Avustralya G20, OECD, DTÖ, APEC, ANZUS, İngiliz Milletler Topluluğu, Pasifik Adaları forumu üyesidir.

AVUSTRALYA ÇAY KÜLTÜRÜ

Üretim

Avustralya tarihte İngiliz sömürgesi olduğundan çay kültürü de İngiliz çay kültüründen etkilenmiştir. İngilizlerin öğleden sonra çayı ve bunun bir çeşidi olan krema çayı bu ülkede “Devonshire çayı” adıyla bilinir. Ancak bu kültür de giderek etkinliğini yitirmiştir.

Çay aynı zamanda Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde bir öğünün özellikle akşam yemeğinin ismidir. Üstelik bu öğünle beraber içilen içecekten de bağımsız bir isimdir. Birçok İngiliz lehçesinde çay ana öğün anlamına gelir.

Avustralya farklı kültürlerin karışımını içeren bir ülke olması dolayısıyla bugün birçok çay kültürüne bugün rastlamak mümkündür.

2006-07 döneminde üretile siyah çay 13 700 ton ve yeşil çay da 870 tondur. Aynı dönemde Avustralya toplam çay ithalatının değeri yaklaşık 94 milyon $ değerini bulmuştur.

Siyah Çay Üretimi

Avustralya’da çay yetiştirilen yerler bugün kuzey New South Wales ve Queensland, Victoria, Batı Avustralya ve Tasmanya’daki özelikle yeşil çay üretimine ayrılmış küçük arazilerdir. Queensland yetiştiricileri New South Wales yetiştiricilerine göre daha büyük kazanç sağlarlar. Avustralya çay üretiminin %90 a yakını Queensland bölgesinde gerçekleştirilir.

Queensland ve New South Wales’teki çay üretimi çoğunlukla siyah çay üzerinedir ancak yeşil çay da üretilir. Üretilen siyah çayın tamamına yakını iç pazarda satılır ve “Avustralya malı” etiketinin faydasını görür.

Avustralya’da iki önemli çay bahçesi Nerada ve Maruda çay arazileridir. Nerada bölgesinde ilk çay ekimleri 1800lerin sonuna rastlar. Bu ekimler aynı zamanda Avustralya’nın da ilk çay üretimleridir. Dört kardeş olan Cutten’lar Tully nehri boyunca kürek çekerken Bingal Körfezini keşfederler ve bu körfez bugünkü Nerada çaylarının yetiştiği yerdir. Kardeşler elverişli bir arazi buldular, hibe desteği de aldıktan sonra burada çay, kahve, tütün, mangolar, ananaslar, baharatlar yetiştirmeye başladılar. Bölge zenginleşti ve Cotton kardeşler yaklaşık kırk yıl boyunca bölgedeki en başarılı çiftçiler olma unvanını korudular.

Bir dizi kuvvetli kasırganın ektiklerini berbat etmesinden sonra Cutton kardeşler 1918’de tarlalarını ipotek etmek zorunda kaldılar. Hindistan doğumlu bir doktor olan Allan Maruf 1950 de bir bahçe satın almasıyla kapanmış bir dönem tekrar açıldı. Doktor ve eşi bu bölgelerin çay üretimi için çok uygun olduğuna karar verince Cutton kardeşlerin bahçelerini bulmak üzere yola çıktılar ve Nerada Vadisinde Artherton Tableland denilen bölgede arazi satın aldılar, Cutton kardeşlerden kalan ve arazide yabani olarak yetişen çayın da kurtarılmasıyla ekime başladılar. Doktor Maruff’un elindekileri satmak zorunda kalmasına rağmen Nerada’da bugün çay ekimi konusunda Avustralya’nın en büyük ve en iyi bilinen çay tarlalarına sahip.

Bu bahçelere aynı zamanda turistler için tur da düzenleniyor. Maruda Çay arazileri ise 1978’de Sri Lanka doğumlu bir İngiliz olan Michael Grand-Cooke tarafından Yeni South Wales in Northern Rivers kıyılarında oluşturuldu. 1992’den bu yana Maruda çay bahçeleri en son dört aile ortaklığı şeklinde işletilmeye başladı. Takip eden yıllar boyunca günümüze kadar bahçeler belirgin bir gelişme gösterdi ve bugünkü büyüklüğü devralındığı günkinin dört katıdır. Bu dönem içinde aynı zamanda bahçelere sahip olan aileler de değişmiştir

Avustralya’da çayın payı 437 milyon $ değerinde ve 2013’e kadar 473 milyon $ a varması bekleniyor. Günümüzde evde kullanımda kişi başına yıllık yaklaşık 0,8 kg çay düşüyor, buna karşılık ev dışı kullanımlarda ise 0,1kg miktarında.

Bitkisel çaylar, meyve çayları, yeşil çay tüketimi son on yılda %5lik bir büyüme göstermiştir. Bu gelişme ise siyah çayın tüketimindeki ihmal edilebilir gelişme yanında oldukça büyük bir büyüme sayılır.

Nerada ve Maruda bölgeleri aynı zamanda çayların işlendiği bölgelerdir. İthal edilen çaylar da kullanılarak poşet çay veya yaprak çay şeklinde üretim yapılır. 2007 yılına göre Queensland ve New South Wales çay ekimleri toplam 600 hektar araziyi kaplıyor.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınız!

Okunma 5043 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.