Twitter Follow Box

ALMANYA

Almanya Çay Kültürü, Almanya (Almanca: Deutschland), ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti (Almanca: Bundesrepublik Deutschland ), Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357.021 km²’lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en fazla nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır. 100 yılından önce Cermen halkları Cermanya olarak isimlendirilen bölgede yaşamışlardır. 10. yüzyıldan 1806 yılına kadar Cermen bölgeleri Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. 16. yüzyıl boyunca kuzey Almanya bölgeleri, Protestan Reformu’nun merkezi oldu. Cermen halkı ilk olarak 1871’de Fransa-Prusya Savaşı sırasında ulus-devlet haline geldi. II. Dünya Savaşı sonrasında, 1949’da, Almanya savaşı kazanan devletler tarafından iki devlete bölündü. Bu iki devlet 1990 yılında birleşti. Batı Almanya daha sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Topluluğu’nun 1957’deki kurucu üyelerindendir. Birleşmeyle Doğu Almanya da 1993’te bu birliğe üye olmuştur. Almanya Schengen bölgesi’nin bir parçası ve Avrupa ortak para birimi Avro’yu 2002’de kabul etmiş durumdadır.

Almanya bir federal parlementer cumhuriyettir. On altı eyaletten oluşmaktadır (Bundesländer). Başkenti ve en büyük şehri Berlin’dir. Almanya Birleşmiş Milletler’e, NATO’ya, G8’e üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamıştır. Almanya 2007 yılına göre, GSYİH’ye göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat gerçekleştiren ülkesidir. Ülke dünyada gelişme için en çok bağışta bulunan üçüncü ülke konumundadır. Buna karşın ülke, askeri harcama bütçesi olarak 6. sıradadır. Ülke, sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Almanya, Avrupa meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde kilit rol oynamaktadır. Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumda olarak kabul edilmiştir.

ALMAN ÇAY KÜLTÜRÜ

Avrupa’nın lider çay ithalatçısı olan Almanya, kıtada çay tüketiminde üçüncü sırada gelir. Kişi başına tüketim miktarı 280gr olmasına rağmen, ülkede gelişmiş bir çay pazarı vardır. Yüksek ortalamadaki çay fiyatları Almanya pazarındaki çayların kalitesinin de yüksek olduğunu gösterir. Çay Almanya’da kahveden çok daha yaygın ve ABD’den daha fazla ritüelleşmiştir. Bir bardak poşet çay Alman çay tiryakilerini kesmeyecektir. Poşet çay yerine “Tea Laden” ve “Kluntjes”; kupa, fincan yerine de cam bardaklar yaygındır. Çay tüketimi Doğu Frizya bölgesinde (Almanya’nın kuzeyinde bir kıyı bölgesi) yıllık kişi başına 700gr, kuzey kıyı bölgesinde değer yükselir ve 2.5kg’a çıkar.

Çay Almanya’ya, Hollanda üzerinden Doğu Frizya yoluyla gelmiştir. Doğu Frizya gemileri Almanya’ya ilk çayı Hollanda Doğu Hindistan Şirketi aracılığıyla 1610’da getirmiştir. Çay Almanya’ya ilk geldiğinde ilaç olarak kullanılmıştır, ama yüzyıl içinde Doğu Frizya bölgesinin bir numaralı içeceği haline gelmiştir, buna karşılık bira tüketimi de düştü. Çay her ne kadar ithal bir ürün de olsa, Prusya monarşisini ilgilendiren yerli üretim ürünü biradan daha ucuzdu. Prusyalılar Hollanda ile ticaret açığı oluştuğunu fark edince, 1778’de vatandaşların çay tüketimini durduracak politika izlediler. Ancak bu politika çay kaçakçılığına, insanların gizli yerlerde çay içmelerine neden oldu. İki yıl sonra da yasak kalktı.

Çay İkinci Dünya Savaşı sırasında da önemli bir konuydu. O zamanlar bir lüks olarak kabul edildiğinden, kişi başı aylık sadece 10gr çaya izin veriliyordu. Ancak ülkenin Doğu Frizya çay içme bölgesinde ek çay rayonlarına izin veren ekstra çay menüleri serbestti. Çay İkinci Dünya Savaşı sırasında da önemli bir konuydu. O zamanlar bir lüks olarak kabul edildiğinden, kişi başı aylık sadece 10gr çaya izin veriliyordu. Ancak ülkenin Doğu Frizya çay içme bölgesinde ek çay rayonlarına izin veren ekstra çay menüleri serbestti. Çay İkinci Dünya Savaşı sırasında da önemli bir konuydu. O zamanlar bir lüks olarak kabul edildiğinden, kişi başı aylık sadece 10gr çaya izin veriliyordu. Ancak ülkenin Doğu Frizya çay içme bölgesinde ek çay rayonlarına izin veren ekstra çay menüleri serbestti.

Çay İkinci Dünya Savaşı sırasında da önemli bir konuydu. O zamanlar bir lüks olarak kabul edildiğinden, kişi başı aylık sadece 10gr çaya izin veriliyordu. Ancak ülkenin Doğu Frizya çay içme bölgesinde ek çay rayonlarına izin veren ekstra çay menüleri serbestti.

Bu ekstra çaylar da yeterli olmayınca insanlar çayın yerine ikame etmesi için yapay aroma, şeker ve diğer bazı bitkilerden yaptıkları “teetabletten, çay tabletleri”ni kullanmaya başladılar. Savaştan bir süre sonra ve Doğu Frizyalılar çaylarını Almanya’nın Ruhr bölgesinde yaşayanlarla tereyağı için takas etmeleriyle çay bir süre daha kısıtlı kalmıştır. 1953’teki çay kanunuyla çaydaki vergi azaldı ve çayı Doğu Frizya’da çay içmek kolaylaştı.

Lütfen Kitabımız İçin Tıklayınınız!

 

Okunma 8621 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.