ÇAY SAATİ

Çay saatinin tam zamanı dünyanın hangi noktasında bulunduğunuza göre değişir. Bize göre çay saati günde tek sefer gelen bir vakit değildir. Kahvaltıdan içilen çaydan sonra ev hanımları öğlene kadar işlerini bitirdikten sonra içmeye devam ederler. Çalışanlar iş yerlerine geldiklerinde yapacakları ilk şeylerden biri bir bardak çay söylemektir. Hele bir de kahvaltı yapılmamışsa yanında da bir poğaça, bir simit olmadan olmaz. İş görüşmeleri, ziyaretler, ev misafirlikleri her türlü sebep bizim için çay içmeye bahanedir. Ancak çay saatinin asıl çıkış noktası olan İngiliz usulü öğleden sonraları çayı da kültürümüze girmiştir. Çeşit çeşit ve bol kalorili hamur işlerini çayın yanında afiyetle yemeyi milyonlarca insan gibi biz de severiz. Gelin şimdi bu kültürün çıkış noktasına bir bakalım.

Nasıl Başladı?

Çay saati deyince birçok kişinin hafızasında canlanan resim, özenli elbiseler, şık masalar, narin elli İngiliz hanımları, zarif atıştırmalıklar ve en iyi porselen setlerle servis edilen ve de çoğunlukla sütle içilen sıcak çaydır.

Öğleden sonra çayı (Afternoon tea / Low tea) da denilen bu sandviçler, çörekler gibi aperatifler eşliğinde öğle-akşam arasındaki açlığı bastırmak için ortaya çıkmış bir ara öğündür. Bu gelenek ilk olarak üst sınıf arasında yaygınlaşmıştır. Zira bu gruptaki insanların hem zamanı hem de bir ara öğün oluşturabilecek paraları vardır. Bedford Düşesi Anna Maria Russell tarafından ilk olarak 1840larda yemek aralarındaki uzun boşluktan dolayı midesinde kazınma hissi duyar ve çayının yanında sandviçler hazırlatır. Zamanla bu öğününe çevresini de davet etmesiyle çay saati yaygınlaşır. Günümüze kadar becerikli hanımların birbirinden leziz tarifleriyle çay saati daha da zenginleşmiştir. Kadınların zamanla modernleşmenin de bir sonucu olarak iş hayatına atılmasıyla bu öğün eski seremonisel havasından çıkıp, bir kupada yanında da bisküviyle içilen daha sade bir hal almıştır.  Ancak bu ritüel özellikle de lokantalarda davetlerde halen sürdürülmektedir.

 

Okunma 2690 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Tweet DünyaÇayEvi

Parse Error: Specification mandate value for attribute data-aria-label-part
09:17AM Apr 24